Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

George Floyd ve Korona Virüs

 

George Floyd ve Korona Virüs

 

Atilla Aşçı, Sun Savunma Net, 12 Haziran 2020

 

Kaynak: Amy Davis/THE BALTIMORE SUN

Siyahî George Floyd’un polislerce hunharca katledilmesi sonucu ABD karıştı. Gösteri(ci)ler çığırından çıktı. Dükkânlar, mağazalar yağmalandı, yakıldı. Sokak çatışmaları tüm ülkeyi sardı. Gösteri ve eylemler sadece ABD’de değildi.  Birçok ülkede, günlerce, birçok kentte binlerce insan sokaklara dökülerek eylem yaptı.

Geçtiğimiz yıl ABD de 1009 kişi polis tarafından öldürülmüş. Öldürülen her dört kişiden biri siyahî. Siyahîlerin tüm nüfusun %13 ünü teşkil ettiğinden yola çıkarsak, nüfus oranına göre siyahîlerin polisçe öldürülme oranı oldukça yüksek. Üstelik siyahîlerin çok büyük bir çoğunluğu silahsız durumda iken öldürülmüşler. Latin kökenli ve beyazlar daha çok silahlı çatışmalarda öldürülmüşler.

Geçen yıl boyunca polis sadece 27 gün insan öldürmemiş.

Peki, bir senede (2019) takriben 250 siyahî öldürüldüğünde sokağa dökülmeyen, umursamaz tavır takınan çeşitli ülkelerin insanları, bu kez niye eylemler düzenlediler? Niye diğer polis cinayetlerinde bu kadar tepki gösterilmedi?

Ben şahsen bu tür bir reaksiyonu, korona virüs yüzünden gerek ekonomik durumlarının, gerekse sosyal yaşamlarının kısıtlanmasıyla gerginleşen insanların içlerinde biriken sıkıntılı havanın saldırganlığa dönüşmesinin, sokakta eyleme dönüşmüş hali olarak görüyorum. Bir balona fazla hava sıkılmış gibi olan bu insanlar, içlerindeki bilgi kirliliği, bilinmezlikler, her gün değişen tavsiye ve önlemler, ağzı olanın konuşarak ürettiği komplo teorileri, yarıya ya da sıfıra inen maaşlar, işini kaybetme endişe ve korkusu, ölüm korkusu, yok 5G, yok kafalara takılması planlanan çipler girdabında iyiden iyiye ‘‘şiştiler’’. Şimdiye kadar kurgubilim filmlerinde gördükleri biyolojik savaş manzaralarını, maske ile sokakta dolaşma, markette, metro ve tramvaylarda maske takma zorunluluğu ile birebir yaşadılar. Bu onları hayal bile edemeyecekleri bambaşka bir dünya ve yaşama soktu. Üstelik bugünden yarına ve hazırlıksız olarak. İlk defa kendilerini bu kadar çaresiz gördüler. George Floyd da öyleydi, polis boğazına olanca ağırlığıyla bastığı zaman. O çaresizliği doğal bir refleks olarak kendileriyle özdeştirdiler.

Önceki Makale  Miss Nord-Pas-de-Calais Maëva Coucke, Fransa 2018 Güzeli Seçildi

İnsanlar, George Floyd ile sıkıştırılmış ve bastırılmış duygularını ve içlerindeki birikmiş tepkiyi sokakta eyleme dönüştürdüler. Kullandılar demiyorum. Bu çok haksızlık olur. Toplumda, George Floyd ile birlikte, aynı korona virüs ile yeni yaşam gibi beyinlerde adamakıllı kapsamlı bir paradigma değişikliği gerçekleşir umudundayım.

Yazar Profili

Atilla Aşçı
Atilla Aşçı
Atilla Aşçı: İlkokul, ortaokul ve liseyi, 1956 da doğduğu Çanakkale’de bitirdi.

1974-1978 İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünü bitiremeden Eylül 1978 de yurt dışına çıktı. Almanya’da sosyal bilimler okudu. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda danışmanlık, Hannover Gottfried Wilhelm Leibniz Üniversitesi Felsefe Bölümü, Meslek Pedagojisi ve Yetişkinler Eğitimi Enstitüsünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. ’’ İsrail’i Kur’’ başlıklı bir kitabın Almancadan çevirisini yapmıştır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da Barış Yapmalı

Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da...

İnsan Yüzüne Çıkamama Meselesi Nedir?

07 Haziran – 01 Kasım 2015 İnsan Yüzüne Çıkamama Meselesi...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE, 14 Ağustos 2019...

28 ŞUBAT HİYERARŞİ Mİ, HIYARARŞİ Mİ?

                  28 ŞUBAT HİYERARŞİ Mİ, HIYARARŞİ Mİ? Naci Beştepe, Sun...

İran’da Uçak Neden Düştü?

‘‘Allah’ım Bize Yardım Et!’’ İran’da Uçak Neden Düştü?   Bir...

Kapat