Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Fransa’dan Yapay Zekâ Hamlesi

Fransa’dan Yapay Zekâ Hamlesi

Yazar: Philippe Guerrier, Silicon.fr, 22 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Aralık 2017

Fransa Yapay Zekâ Merkezi, birçok sektörde kullanılması planlanan bu teknoloji için bir referans kurum olma niyetindedir. Foto: A Health Blog on Visual Hunt / CC BY-SA)

Yapay zekâ teknoloji uygulamalarını geliştirmeyi hedefleyen Fransa; ‘‘Fransa Yapay Zekâ Merkezi’’ adlı yeni bir düşünce kuruluşunu hayata geçirdi.

 1901 Sayılı yasa ile kurulan Fransa Yapay Zekâ Kümelenmesinin öncelikli hedefi; sayısal dünyada büyük bir patlama yaratan bu yeni teknolojinin, ülke genelinde geliştirilmesine katkı sağlamaktır.

Hükümet adına, matematikçi ve LRM (La République En Marche) parti üyesi Cédric Villani tarafından yürütülecek olan bu projenin hedefi; Yapay zekâ uzmanlık alanında Fransa’da bir sektör oluşturulmasına katkı sağlamak ve gelecekte daha geniş bir katılım için projeyi Avrupa’ya genişletmektir.

Projeye katılanlar arasında büyük şirketler, yatırım fonları, başlangıç firmaları, hükümet dışı organizasyonlar, akademik araştırmacılar ve diğer teknoloji kümelenmeleri bulunmaktadır. Günümüzde, yapay zekânın kullanılma potansiyeli olan binlerce uygulama alanı bulunmaktadır. Otonom kontrol ve hedef tespiti gibi askeri uygulamaların yanı sıra etik, iş transformasyonu, akıllı kentler, robotik uygulamalar, bilgisayar oyunları, bankacılık, sağlık ve sigorta şirketlerinde müşteri yönelimlerinin tespiti gibi daha birçok alanda yapay zekâ teknolojisi etkin olarak kullanılabilir. Fransa Yapay Zekâ Merkezinde; 15 iş grubu ve 11 adet yatay çalışma grubu oluşturulmuştur.


Fransa Yapay Zekâ Merkezinin kurucularından olan ve genel müdür görevini yürüten Nathanael Ackerman, merkezin yapay zekâ teknolojisi yeni ürün ve servislerinin geliştirilmesi için gerekli olan çerçeve programlarının geliştirilmesinde öncülük yapmayı hedeflediğini ifade etmektedir. İleri Çalışmalar Merkezi Direktörü Patrick Albert de yaptığı açıklamada, IBM adına Fransa’nın, birliğin başkanlığına seçildiğini ifade etmiştir.

Girişimi destekleyenler arasında SNCF, Vinci, La Banque Postale, Société Générale, Air Liquide, Air France, France Televisions, IRT SystemX, Serena Capital, Bazarchic, Hardware Club, Homanoo ve Le Lab RH firma ve organizasyonları başta gelmektedir.

101 adet kurucu üyeye ilave olarak; çeşitli sektörlerden AFRC, AFIA, ROADEF, PSAC, IMT, IMA, Liberté Living Lab, La Paillasse, Innorobo ve Centrale Supelec dâhil 40 ortaklık da projeye katkı sağlamaktadır.

Fransa Yapay Zekâ Merkezinin açılış konuşmasında, merkezin yerine getireceği ilk faaliyetin, çeşitli uygulama platformlarının geliştirilmesi olacağı ifade edilmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Yapay zekâ, otonom sistemler, makine öğrenmesi, büyük veri ve karar destek sistemlerinin, geleceğin muharebe alanı ve insan yaşamında çok önemli etkileri olacağı açıktır. Türkiye olarak, geç kaldığımız ve geriden takip etmeye çalıştığımız bu alanlarda, en kısa zamanda acil tedbirler uygulamaya koyulmalı ve bu alanda çalışmalar yapan bütün şirketler desteklenmelidir.

L’actualité informatique et high-tech pour décideurs IT.

Suite à une progression importante du nombre d’acteurs de la sécurité informatique sur le salon IT Meetings, nous avons décidé, afin de mieux clarifier l’offre, de faire évoluer le nom du salon. Celui-ci deviendra donc à partir de l’édition 2018 ” IT & IT Security Meetings “, le salon business des réseaux, des télécoms, de la mobilité, du cloud computing, du data center et de la sécurité informatique.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Robotlar Muharebe Sahasında
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
28 ŞUBAT ÖZEL YARGISI

28 ŞUBAT ÖZEL YARGISI Yazar: Naci Beştepe, Sun Savunma Net,...

KGB’nin Kısa Bir Tarihi

KGB’nin Kısa Bir Tarihi Yazar: Bob Strauss, ThoughtCo.16 Aralık 2017...

ABD BAŞKANI DONALD TRUMP’TAN YARDIMLARI KESME TEHDİDİ

ABD BAŞKANI DONALD TRUMP’TAN YARDIMLARI KESME TEHDİDİ World Israel News,...

Kızılay’ın Kurucusu Macarlı Miralay Dr. Abdullah Bey’i Nasıl Biliriz?

Kızılay’ın Kurucusu Macarlı Miralay Dr. Abdullah Bey’i Nasıl Biliriz?  ...

Türkiye’nin Seçim Sonuçlarının Değerlendirmesi

Türkiye’nin Seçim Sonuçlarının Değerlendirmesi Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21...

Kapat