savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,3174
EURO
18,1651
ALTIN
1.027,01
BIST
2.509,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
27°C
Ankara
27°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
24°C
Pazar Az Bulutlu
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
23°C

Fitch Kredi Notumuzu Neden Düşürdü?

Fitch Kredi Notumuzu Neden Düşürdü?

Ey Fitch!

Fitch[i] Kredi Notumuzu Neden Düşürdü?

‘‘Kalkmışlar bizim puanımızı düşürme yoluna gidiyorlar. Ne yaparsanız yapın sizin bu puanlamalarınızın kıymeti harbiyesi yok. Türkiye şu an ekonomide pik yapıyor, dibe değil tavana” Cumhurbaşkanı ve AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül 2020.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 15 Şubat 2022

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘den B+’ya indirdiğini, görünümünü ise ‘‘NEGATİF’’  olarak belirlediğini açıklamıştır.

Fitch Ratings uluslararası derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin uzun vadeli not görünümünü indirdiği B+ notunun anlamı; aşağıda sunulan tabloda da görüldüğü gibi Türkiye’nin ‘‘Yatırım Yapılamaz’’ kategorisinde ve ‘‘Yüksek Derecede Spekülatif’’ derecesinde olduğunu göstermektedir. Uzun vadeli ulusal not görünümünün iki basamak daha alta, yani CCC+ seviyesine düşmesi durumunda, Türkiye ‘‘Önemli Derecede Riskli’’ ülke seviyesine inecektir.

Fitch Ratings derecelendirme kuruluşunun Çevresel, Sosyal ve Yönetişim Uygunluk Puanları (ESG. RS – Environmental Social and Governance Relevance Scores) bir yatırımın performansı üzerinde önemli etkileri bulunabilecek, toplam 15 ölçütün yatırım kararı üzerindeki etkilerini şeffaf ve tutarlı bir şekilde ortaya koyan değerlendirmedir.

Dünyanın sosyal, çevresel ve ekonomik açıdan çok ciddi bir dönüşümün içinde olduğunun farkında olan ve toplumların hükümetler ve şirketlerden beklentilerinin oldukça değiştiğine tanıklık eden yönetimler ve şirketler, sürdürülebilir kalkınma yaklaşımını esas aldıkları birçok yenilikçi uygulama geliştirmek için çaba harcamaktadır.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Evren Devrim Zelyut, 07 Şubat 2022’de kaleme aldığı yazısında, Fitch Ratings derecelendirme kuruluşunun Türkiye Raporu’ndan aşağıdaki alıntılara yer vermiştir:

Yüksek enflasyon ve Türk mudilerin döviz mevduatlarından çıkma konusunda isteksizlikleri dikkate alındığında, döviz mevduattan kur korumalı lira mevduata geçişin sınırlı olmaya devam etmesini bekliyoruz. Türk yetkililerin yerel basına yaptıkları açıklamalardan Ocak 2022 sonu itibariyle döviz mevduatlarının yüzde 4 kadarının kur korumalı lira mevduata döndüğü, BDDK verilerine göre de 17 Aralık 2021-28 Ocak 2022 arasında döviz mevduatları sadece yüzde 3,8 azaldığı görülmüştür.

KKM uygulaması lirayı zayıflatan yurt içi güvendeki keskin kötüleşmenin nedenlerini, yüksek enflasyonu, derin şekilde negatif reel faizleri, güvenilir bir politika çıpası olmamasını düzeltemez. Makro ekonomik oynaklığın kısa vadenin çok ötesinde devam edeceğine inanıyoruz.”

Sayın Zelyut yazısında; Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırarak küresel anlamda kredi maliyetlerini yukarı çekeceğinin ve dolar miktarını da azaltarak, dolar endeksinin değerini yükselteceğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çekerek Fitch Ratings derecelendirme kuruluşunun aşağıdaki somut rakamlarına atıfta bulunmaktadır:

‘‘FED son şahin tutumu ile 2024’ün sonuna kadar bankacılık sisteminden finansman piyasaları için oldukça sarsıcı olabilecek 2 trilyon dolardan fazla likiditeyi çekebilir.

FED’in bilançosundaki küçülmenin yaz aylarında başlayarak hızla devam etmesini bankanın bilançosunun 2024 sonuna kadar 6,4 trilyon dolara düşmesini bekliyoruz.

FED’in ocak ayındaki toplantısının ardından faiz oranını Mart toplantısında 25 baz puan, bu yılın sonundan önce 75 baz puan ve 2023’te 100 baz puan daha artmasını bekliyoruz.”

Aynı Nota sahip Olduğumuz Ülkeler

Rapordan Bazı Değerlendirmeler – Sözcü Gazetesi

“Türkiye’nin genişletici para politikası bileşimi (negatif reel faiz oranları da dâhil) enflasyonu yüksek seviyelerde tutabilir, güven ortamını baskılayabilir ve uluslararası rezervler üzerindeki baskıları yeniden alevlendirebilir.” ‘‘Siyasi gelişmeler TCMB’nin politika faizini yükseltme kabiliyetini sınırlandırmaktadır, yeni ekonomik enstrüman yüksek enflasyon ortamında güveni sürdürebilir bir şekilde geliştirme kapasitesi sınırlıdır. Ayrıca, bu aracın yurt içi döviz talebini azaltmakta başarısız olması durumunda, faiz oranları kullanılmadan döviz kuru istikrarının korunması, kredilerin yeni döviz müdahalesi veya verilen kredilerin dövize gitmemesi yönündeki önlemlerin yanı sıra ihracat gelirlerinin yüzde 25’inin satılmasını gerektiren yeni uygulamaya benzer ek sermaye akışı önlemleri gerektirecektir. Bu politika tepkileri, yurt için güven üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.’’

 

‘‘Döviz korumalı mevduat, hedefli kredi ve sermaye akışı önlemleri de dâhil olmak üzere yetkililerin enflasyonu düşürmeye yönelik politika tepkisinin makroekonomik ve finansal istikrar risklerini sürdürülebilir bir şekilde hafifletmesini beklemiyoruz.

Dahası, derin negatif reel faiz oranlarını da içeren Türkiye’nin genişlemeci politika karışımı, enflasyonu yüksek seviyelerde tutabilir, kamu maliyesinin döviz kurundaki değer kaybına ve enflasyona karşı riskini artırabilir. Bunlar da nihayetinde yurt içi güven üzerinde baskı oluşturabilir ve uluslararası rezervler üzerindeki baskıları yeniden alevlendirebilir.’’

‘‘2023 genel seçimleri öncesinde para politikasında ya da teşvik politikalarında ek istikrarsızlaştırıcı adımlar atılması riski yüksek. Siyasi değerlendirmeler merkez bankasının politika faizini artırma kabiliyetini sınırlandırdığı için, bir diğer finansal stres döneminde otoritelerinde politika tepki fonksiyonuna ilişkin yüksek düzeyde belirsizlik bulunuyor.’’

EKONOMİ GÖZLERDEKİ IŞILTIDIR – “Ekonomi rakam işi, ekonomi temenni işi, ekonomi güven işi, ekonomi istikrar işi, ekonomi beklenti işi, ekonomi gözlerdeki ışıltıdır. Benim gözlerimdeki ışıltıyı arkadaşlarım görüyor.’’ Hazine ve Maliye bakanı Nureddin Nebati

‘‘Son haftalarda azalan kur oynaklığı ve kur korumalı mevduat uygulaması, TL mevduatların kesmen toparlanmasını ve dolarizasyonun biraz azalmasını sağladı. Mevcut uygulama, bankaların finansman istikrarına yönelik kısa vadeli riskleri azaltabilir, yakın vadede duyarlılığı iyileştirebilir ve sermaye oranları üzerindeki baskıyı hafifletebilir. Bununla birlikte, derin negatif seviyedeki reel politika faizleri ve artan enflasyonun birleşimi, örneğin mudilerin güveni sarsılırsa, finansal istikrar için riskler yaratır ve potansiyel olarak bankaların ve şirketlerin dış finansmana şimdiye kadar dirençli olan erişimini tehlikeye atabilir. Bu olumsuz senaryoda, bankaların döviz varlıklarının önemli bir kısmının swaplar ve zorunlu karşılıklar kapsamında merkez bankasında tutulması nedeniyle resmi uluslararası rezervler baskı altına girecektir.’’

‘‘Türkiye’nin döviz likiditesi tamponları, benzerlerine göre düşük ve bu durum yüksek finansal dolarizasyon, uluslararası rezervlerin kırılgan yapısı ve değişten yatırımcı duyarlılığına karşı hassaslığı kaynaklı olarak risk yaratıyor. Kasım ve aralık aylarında baskı altında kaldıktan sonra brüt rezerv 114,7 milyar dolara, net rezerv 16,3 milyar dolara yükseldi ancak merkez bankasının swap hariç net döviz pozisyonu negatif bölgede olmaya devam ediyor.’’

Fitch Ratings Derecelendirme Kuruluşu Çevresel-Sosyal-Yönetişim Değerlendirme Ölçütleri. Kaynak: Fitch Ratings

Ekonomik değerlendirmeleri; Türk iş insanı, siyasetçi ve mevcut Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerini 2022’nin ilk yarısında göreceğiz” diyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile ‘‘Faiz sebep, enflasyon neticedir, bu da benim tezimdir’’ diyen ekonomiste bırakalım.

Fitch Ratings uluslararası derecelendirme kuruluşunun ülke ve şirketlerin kredi notlarını nasıl belirlediğini inceleyelim. Yukarıdaki tabloda; çevresel, sosyal ve yönetişim başlıkları altında gösterilen ve değerlendirmede kullanılan ölçütler aşağıda kısaca açıklanmıştır.

TCMB – Kısa Vadeli Dış Borç Stoku

2021 Kasım sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 167,5 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Söz konusu stokun 15,2 milyar ABD dolarlık kısmı, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluşmaktadır. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde kamu sektörünün % 19,9, Merkez Bankası’nın % 15,5,  özel sektörün ise % 64,6 oranında paya sahip olduğu gözlenmektedir. (Kaynak: TCMB web sitesi).

Çevresel Ölçütler

Sera Gazı Emisyonları & Hava Kalitesi

Emisyonlar ve hava kirliliğinin GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla) büyümesi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu değerlendirme ölçütü sera gazı emisyonları ve hava kirliliğinin mevcut ve gelecekteki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini değerlendirilmektedir.

Enerji Yönetimi

Enerji kaynaklarının yönetimi değerlendirme ölçütü; potansiyel atıl varlıklar (piyasa dinamikleri, yasal mevzuat, toplumsal değişiklikler gibi öngörülmeyen etkiler sonucunda beklenen getiri ve kârı sağlamayan varlıklar) ve daha kapsamlı enerji sektörü de dâhil olmak üzere enerji kaynağı gelirlerinin kamu maliyesi, ekonomi veya ihracatla ilişkisini değerlendirmektedir.

Su Kaynakları & Yönetimi

Su kaynaklarının varlığı ve yönetilmesinin GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla) büyümesi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu değerlendirme ölçütü su mevcudiyetinin mevcut ve gelecekteki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini değerlendirilmektedir. Kredi söz konusu olduğunda bu ölçüt kredi verenin bütün su kullanımında hem su miktarı hem de kalitesi açısından su kaynaklarının planlanması,  geliştirilmesi ve yönetimini yansıtabilir. Kuraklık sonucu ortaya çıkabilecek bir su problemi ‘‘Doğal afetler ve İklim değişikliği’’ ölçütü yerine bu başlık altında değerlendirilmektedir.

Biyolojik Çeşitlilik & Doğal Kaynaklar

Doğal kaynak yönetiminin potansiyel atıl varlıklar dâhil, ihracat, hükümet gelirleri ve GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla) büyümesi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Be değerlendirme ölçütü; atıl varlıklar, kamu finansmanı, ekonomi ve ihracat potansiyeli de dâhil olmak üzere ‘‘Enerji Yönetimi’’ ile ilişkili olanlar dışındaki doğal kaynak gelirlerini değerlendirmektedir.

Doğal Felaketler & İklim Değişikliği

Bu değerlendirme ölçütü, olumsuz iklim değişikliklerinin etkisi ve şoklara dayanıklılığı değerlendirmektedir. İklim değişikliğinden kaynaklanan doğal afetler ve diğer fiziksel riskler de dikkate alınmaktadır. Doğal afetler, can ve mal kaybına neden olma potansiyeline sahip, ekonomik büyüme potansiyelini, kamu ve dış finansmanı ve siyasi istikrarı olumsuz yönde etkileyen büyük ölçekli jeolojik veya meteorolojik olaylardır. Hortumlar ve şiddetli fırtınalar, kasırgalar, seller, orman yangınları, depremler ve kıtlıklar bu tür afetler arasındadır. İklim değişikliği afetlerin dışında da ekonomiyi olumsuz olarak etkileyebilir.

Sosyal Ölçütler

İnsan Hakları & Siyasi Özgürlükler

Sosyal istikrar, ifade özgürlüğü ve hesap verebilirlik, rejimin meşruiyetini değerlendiren bu ölçüt büyük oranda uluslararası hukukla düzenlenmiş insan haklarının korunması seviyesini değerlendirmektedir. Bu değerlendirme ölçütü ayrıca, vatandaşların siyasi sürece özgürce katılabilme derecesini de dikkate almaktadır. Bir ülkenin vatandaşlarının kendi hükümetlerini seçmeye ne ölçüde katılabildikleri, ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü ve basının ne kadar özgür olduğunu yansıtır.

İnsani Gelişim, Sağlık ve Eğitim

İnsani gelişme, sağlık ve eğitimin kişi başına GSYİH ve GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla) büyümesi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu değerlendirme ölçütü, insani gelişme, halk sağlığı ve eğitimin ekonomi üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Dünya Bankası (World Bank) tarafından yayınlanan İş Yapma Kolaylığı (Ease of Doing Business) ve Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan İnsani Gelişme Endeksi (Human Development Index) verileri esas alınmaktadır.

İstihdam ve Gelir Eşitsizliği

İşsizlik ve gelir eşitliğinin kişi başına GSYİH ve GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla) büyümesi ve siyasi ile sosyal istikrar üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu değerlendirme ölçütü işsizlik ve gelir adaletsizliğinin ekonomi, kişi başına düşen milli gelir ve sosyal istikrar üzerindeki etkilerini yansıtmaktadır. Özellikle uzun süreli olduğunda işsizlik; depresyon ve depresyona bağlı sağlık sorunları, beceri ve güven kaybı gibi sonuçlara neden olmaktadır. İstihdama katılamamak nüfusun yeterince yüksek bir yüzdesinin ekonomiden uzaklaşmasına neden olarak kişi başına düşen milli geliri azaltmakta ve siyasi huzursuzluğa yol açabilmektedir.

Kamu Güvenliği ve Emniyeti

Kamu güvenliği ve emniyetinin iş ortamı ve/veya ekonomik performans üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu değerlendirme ölçütü, siber güvenlik de dâhil olmak üzere kamu güvenliği ve emniyetinin iş ortamı ve/veya ekonomik performans açısından uygunluğunu değerlendirir. Yüksek suç oranı büyümeyi artıran yatırımlarda kullanılabilecek olan kaynakları yok ederek iş yapma maliyetlerini artırır ve ekonomik açıdan önemli endüstrilere zarar verebilir.

Demografik Trendler

Bu değerlendirme ölçütü; nüfusun azalması veya yaşlanması, hızla artan genç nüfus, beyin göçü ve emeklilik sisteminin sürdürülebilirliği gibi unsurların ekonomik büyüme ve kamu maliyesi üzerindeki etkilerini ve siyasi istikrarla ilişkisini değerlendirmektedir.

Yönetişim Ölçütleri

Siyasi İstikrar ve Haklar

Siyasi ayrışmalar ve yerleşik çıkarlar, çatışma, güvenlik tehditleri ve şiddet dâhil siyasi riskler, politika kapasitesi, öngörülemeyen politika değişimleri veya durağanlık hükümetin etkili ekonomik ve mali politikalar uygulama yeteneğini etkilemektedir. Verilerin bir kısmı, Dünya Bankası’nın dünya genelini içeren Siyasi İstikrar ve Şiddet/Terörizm Yokluğu Göstergesi’nden alınmaktadır.

Hukukun Üstünlüğü, Kurumsal & Düzenleyici Kalite, Yolsuzluğun Kontrolü

Hükümetin etkinliği, yolsuzluğun kontrolü, hukukun üstünlüğü gibi düzenleyici kalite göstergeleri verileri genellikle Dünya bankası Dünya Geneli Yönetişim Göstergelerinin Hükümet Etkinliği, Hukukun Üstünlüğü, Kurumsal ve Düzenleyici Kalite ve Yolsuzluğun Kontrolü tarafından tanımlanan faktörlerden yararlanır.

  • Hükümetin Etkinliği: Bu ölçüt, kamu hizmetlerinin kalitesine ve siyasi baskılardan bağımsızlık derecesine, politika oluşturma ve uygulama kalitesine ve hükümetin bu tür politikalara bağlılığının güvenilirliğine ilişkin algılar kapsamaktadır.
  • Hukukun üstünlüğü: Bu değerlendirme ölçütü, vatandaşların toplum kurallarına ve özellikle de sözleşmelerin uygulanabilirliğinin kalitesine, mülkiyet haklarına, polise ve yargı sistemine ne ölçüde güvendiği ve bunlara ne kadar uyduğunu değerlendiren bir ölçüttür.
  • Kurumsal ve Mevzuat Kalitesi: Bu ölçüt, hükümetin ve yönetime getirdiği kişilerin özel sektör gelişimine izin veren ve teşvik eden sağlam politikalar ve mevzuat formüle etme ve uygulama becerilerini değerlendiren bir ölçüttür.
  • Yolsuzluğun Kontrolü: Bu değerlendirme ölçütü hem küçük hem de büyük çaplı yolsuzluk biçimlerinin yanı sıra hükümetin elitler ve şahsi çıkarlarını gözetenler tarafından ele geçirilmesi de dâhil olmak üzere kamu gücünün şahsi menfaatler için ne ölçüde kullandığını değerlendiren bir ölçüttür.

Uluslararası İlişkiler & Ticaret

Bu değerlendirme ölçütü değerlendirilen ülke, kurum ve/veya şirketin ticari anlaşmaları, uluslar arası örgütlere üyelik durumu, ikili ilişkileri, yaptırımlar veya uluslararası eylem gerektiren diğer faaliyetleri değerlendiren bir ölçüttür. Krediyle ilgili olduğunda bütün bu riskler ekonomi ve ticaret dengelerini, gelir artışı beklentilerini, siyasi istikrarı ve iş ortamını olumsuz olarak etkileyebilirler.

Fitch Ratings Derecelendirme Kuruluşu Kredi Değerlendirme Puanları. Kaynak: Fitch Ratings

 

Alacaklı Hakları

Bu ölçüt, borçları ödeyebilme ve geri ödeme istekliliğini ölçen bir değerlendirmeyi içermektedir. Sınıflandırmada borçlunun geçmiş borç ödeme kayıtları ve ileriye dönük değerlendirmeleri esas almaktadır. İkinci husus, yani geleceğe dönük değerlendirme, özellikle önemli kredi riski sergileyen devletler için geçerlidir (CCC+ ve aşağısındaki derecelendirmeler bu kategoriye girmektedir).

Veri Kalitesi & Şeffaflık

Bu değerlendirme ölçütü, kamu borcu ve koşullu yükümlülüklerin şeffaflığı da dâhil olmak üzere ekonomik ve finansal verilerin mevcudiyeti, sınırlamaları ve güvenilirliğini değerlendirmektedir.

Sadece Ekonomik Ölçütleri Esas Almak Yanıltıcıdır

Ekonominin insan hayatındaki yeri ve önemini özellikle şu son günlerde çok daha iyi anlayabiliyoruz. Yardımlarla geçinen ve hayatta kalmaya çalışan oldukça büyük bir kesimin olduğu göz önüne alındığında, giderek kötüleşen ekonomik durumun yönetenlerin işine geldiği sonucuna dahi varılabilir.

Fitch Ratings uluslararası derecelendirme kuruluşunun son yaptığı analizde ekonomik durumla ilgili verileri yukarıda paylaşılmıştır. Bir o kadar önemli olan politik istikrar ve haklar, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ve siyasi özgürlükler ile ilgili raporda yer alan hususlar aşağıda sıralanmıştır.

Siyasi İstikrar ve Haklar

Dünya Bankası tarafından hazırlanan Yönetişim Göstergeleri Fitch Ratings’in derecelendirmesinde en yüksek ağırlığa sahip olduğundan, Türkiye’nin Siyasi İstikrar ve Haklar kategorisi notu ‘‘5’’ olarak değerlendirilmiştir. Türkiye, ilgili Yönetişim Göstergeleri içinde %50’nin altında bir yüzde sıralamasına sahip olduğundan bu durum Türkiye’nin kredi profilini olumsuz etkilemektedir.

Hukukun Üstünlüğü

Dünya Bankası tarafından hazırlanan Yönetişim Göstergeleri Fitch Ratings’in derecelendirmesinde en yüksek ağırlığa sahip olduğundan, Türkiye’nin Hukukun Üstünlüğü uygunluk notu ‘‘5’’ olarak değerlendirilmiştir. Türkiye, ilgili Yönetişim Göstergeleri içinde %50’nin altında bir yüzde sıralamasına sahip olduğundan bu durum Türkiye’nin kredi profilini olumsuz etkilemektedir.

“Kendisi o esnada mikrofonu kapıp bir şeyler söyledi. Esasında çocuk ne demiş önemli değil. Nihayetinde çocuktur. Ama bununla ilgili bir sürü şey konuşuldu. Onların öyle demesi, böyle demesi çok da önemli değil. Biz ne yaptığımıza bakacağız; bu ülkenin evlatları arasında hiçbir ayrım yapmadan yolumuza da aynı kararlılıkla devam edeceğiz” Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan.

İnsan Hakları ve Siyasi Özgürlük

Dünya Bankası tarafından hazırlanan İfade Özgürlüğü ve Hesap Verebilirlik değerlendirmesi esas alınarak hazırlanan Fitch Ratings’in İnsan Hakları ve Siyasi özgürlük derecelendirmesinde Türkiye’nin notu ‘‘4’’ olarak değerlendirilmiştir. Türkiye, ilgili Yönetişim Göstergeleri içinde %50’nin altında bir yüzde sıralamasına sahip olduğundan bu durum Türkiye’nin kredi profilini olumsuz etkilemektedir.

Alacaklı Hakları

Bütün ülkeler için olduğu gibi Türkiye açısından da bir derecelendirme statüsü olarak kabul edilen Alacaklı Hakları açısından bakıldığında Türkiye’nin notu ‘‘4+’’ olarak değerlendirilmiştir. Türkiye kamu borçlarını yeniden yapılandırmadığı 20 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğundan bu ölçütün kredi profili üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır.

 

[i] Fitch İngilizce lisanında kokarca anlamına gelmektedir. İngilizce lisanında kelimelerin yazılış ve okunuşları farklıdır. Fitch kelimesi ‘‘FİÇ’’ diye okunur. Kokarca hayvanı etçil bir yaratıktır, toplam 12 türü vardır ve çoğunluğu Amerika kıtasında bulunmaktadır. Bu yüzden kokarca hayvanına bazen AMERİKA KOKARCASI da denilmektedir. Kokarca hayvanının en önemli özelliği çok kötü kokulu bir sıvı üreten anal bezleridir. Kokarca hayvanı bu sıvıyı kendisini korumak maksadıyla altı metre uzağa kadar püskürtebilir.

PDf formatında okumak ve bilgisayarınıza/akıllı cihazınıza indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.