Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Emir Nedir ve Hangi Hallerde Yerine Getirilir?

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Emir Nedir ve Hangi Hallerde Yerine Getirilir?

Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Mart 2018

Emir, emir verme yetkisine sahip bir kimse tarafından belirli bir hareketin yapılması veya yapılmaması maksadıyla, ast durumunda bulunan kimseye yönelmiş ve açıklanmış bir irade açıklamasıdır.

Bir emrin yerine getirilmesi o emrin meşru olmasına bağlıdır. Meşru emirler, emrin yönelmiş olduğu kimseyi bağlayıcı nitelikte olurlar. Emrin meşru olması demek, emri veren ve emri yapan bakımından hukuka aykırı bir durumun olmaması demektir. Emrin meşru olması için üç şartın bulunması gerekir:

  • “Yetkili bir merciden verilip, yerine getirilmesi görev gereği zorunlu olan bir emri uygulayan sorumlu olmaz” Yetkili bir merciden verilen emir diğer unsurlara da uygun olduğu takdirde meşru sayılır ve hukuka aykırılığı ortadan kaldırır.
  • Emrin yetkili amir tarafından verilmesi kadar, verilen bu emrin yerine getirilmesinin görev gereği zorunlu olması da şarttır. Ast’ın, verilen emrin kendi yetki ve görev alanı içine girip girmediğini de araştırması gerekir. Emri alan memurun, o emri yerine getirmeye kendisini yetkili görmesi lazımdır. Emir, ast’ın görev alanına girdiği takdirde, kendisi yönünden bağlayıcı bir nitelik taşır ve vazifenin ifası söz konusu olur.
  • Emrin meşruluğu yönünden, şekil ve muhteva itibariyle hukuka uygun olması da şarttır. Bir emrin yetkili merci tarafından verilmiş ve ast’ın da bu emri ifaya mecbur olmasının yanı sıra üçüncü bir şart olarak, verilen emrin hukuka uygun olması gerekmektedir.

Anayasamız, kanunsuz emrin yerine getirilmeyeceğini ve böyle bir emri alan memurun hareket tarzını gösterdikten başka, konusu suç teşkil eden emrin hiçbir suretle yerine getirilmeyeceğini de vurgulamıştır.

İsa sizden tam itaat ister. ‘‘Kavanozları suyla doldurun.’’ Ve onlar kavanozları ağzına kadar doldurdular. ‘‘Kısmen itaat itaatsizliktir. Yavaş itaat ise itaat değildir.’’

Diğer yandan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 11’nci maddesinde, memurun emrin meşruluğu konusunda tereddüde düşmesi halinde nasıl hareket edeceğini göstermektedir. Bu maddeye göre verilen emrin şekil ve muhteva bakımından Anayasa, kanun ve nizamlara aykırı bulunduğu kanaatinde olan memur, bu durumu amirine bildirecektir, amir emrin icrası hususunda ısrar eder ve emrini yazı ile yenilerse memurun emrin kanuna aykırı olduğu hususundaki kanaatinde değişiklik olmasa da emir yerine getirilir. Bu halde memur sorumlu olmaz ve sorumluluk, emri verene ait olur. Ancak emir bir suç teşkil ediyorsa, memur bunu icra etmekten yasaklanmıştır ve buna rağmen memur emri yerine getirecek olursa cezalandırılır.


Verilen her emri yerine getirmeyin, günün birinde yasalar önünde suçlu duruma düşebilirsiniz. Emir, bir suç teşkil ediyorsa, amir veya üstünüzün verdiği emir ister sözlü ister yazılı olsun sizi kurtarmaz. Hukuk devletinde yasalar her şeyden önce gelir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Enver Paşa’dan Enver Altaylı’ya Stratejik Ortaklığın Hazin Öyküsü
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Güneydoğu Dağlarından Gülümseten Bir Anı

Güneydoğu Dağlarından Gülümseten Bir Anı   Yüksel Koçkar, Sun Savunma...

Bazı İslamcı liderler Trump’ın zaferinden gizli bir mutluluk duyuyor

Bazı İslamcı liderler Trump’ın zaferinden gizli bir mutluluk duyuyor Yazar:...

Çanakkale Yağma Planı Devrede

Çanakkale Yağma Planı Devrede Seçkin Sağlam, 25 Aralık 2020 Çevre...

Orta doğu ve Kaos

İsyancıların kontrolünde olan al-Qaterji-Halep’te bir hava saldırısı sonrasında hasarı inceleyen...

Barış Pınarı Harekâtı’nın amacı ne olmalı?

Barış Pınarı Harekâtı’nın amacı ne olmalı?   Askerlerimizin yolu açık...

Kapat