Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Doğu Akdeniz’de Sondaj Durduruldu

Neden?

Doğu Akdeniz’de Sondaj Durduruldu

 

Doğal gaz aramayı planladığı saha Yunanistan ve Kıbrıs tarafından kendi suları olduğu iddia edilen Türkiye, Doğu Akdeniz’de yürüttüğü sondaj faaliyetlerini durdurarak Yunanistan ile görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

 

Al-Monitor Staff, 29 Temmuz 2020

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31 Temmuz 2020

 

Kıbrıs açıklarında petrol ve doğal gaz sondajı yapması planlanan Yavuz gemisi. Foto: Bülent Kılıç/Getty Images.

 

Türkiye, Doğu Akdeniz’de enerji arama planlarını durdurdu. Bu haber Türkiye ile Avrupa arasında artan gerginliği şimdilik azaltabilir.

Devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansına göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sismik araştırmaların durdurulması emrini vermiştir. Anadolu ajansına göre; Erdoğan’ın Ofisi tarafından yapılan açıklamada da ‘‘hiçbir ön koşul olmaksızın’’ Yunanistan ile görüşmeye hazır olunduğu açıklanmıştır.

Türkiye, Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru Ulusal Mutabakat Hükümetiyle yaptığı bir anlaşmaya dayanarak Doğu Akdeniz’de doğal gaz sondajı yapmayı planlamıştır. Bununla birlikte; Yunanistan, Kıbrıs ve Avrupa Birliği iki ülke arasında varılan anlaşmadaki alanları Yunanistan ve Kıbrıs deniz sahası olarak görmektedir.

Türkiye, projeyle ilgili olarak birçok Avrupa ülkesinden, son olarak da Almanya’dan şiddetli kınamalara maruz kalmıştır.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki görüşmelerin hangi yönde ilerleyeceği veya gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsizliğini korumaktadır. Yunanistan ile Türkiye arasında Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanan karmaşık ve genellikle gergin ilişkiler bulunmaktadır. Türkiye ile Kıbrıs arasında da büyük ölçüde adanın 1975 yılında; Kıbrıs Rum Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak ikiye bölünmesine dayanan gergin ilişkiler bulunmaktadır.

Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis Haziran ayında COVID-19 salgını hakkında bir toplantı yapmıştır.

Yunanistan Dışişleri Bakanının attığı bir Twitter mesajına göre; Yunanistan ve Kıbrıs dışişleri bakanları Salı günü; Türkiye’nin faaliyetlerini ele alan bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Türkiye’nin kaldığı yerden sondaj çalışmalarına devam etme olasılığı bulunmaktadır. Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Salı günü yaptığı bir açıklamada; Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi enerji denklemi dışında tutan projelerin başarısızlığa mahkûm olduğunu ifade etmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Önceki Makale  ABD, Suriye’de Yerel Güvenlik Kuvvetlerini Eğitmeyi Sürdürüyor

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/07/turkey-stops-drilling-eastern-mediterranean-talks-greece.html#ixzz6TkEok2go

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ercancanerblog dedi ki:

    A HABER

    Türkiye’nin attığı adımlar karşısında çaresiz kalan Yunanistan, son dönemde yaptığı küstah çıkışlarıyla Türkiye’den oldukça sert tepkiler almıştı. Bunun üzerine Yunanistan’dan Ankara’ya askeri heyet geliyor. Doğu Akdeniz ve Ege’deki meseleler ele alınacak. Görüşmede Yunanistan’ın Lozan ihlalleri somut örneklerle hatırlatılacak.

  2. Ercan Caner dedi ki:

    Bakan Akar, Türkiye’nin Kıbrıs dahil Mavi Vatan’daki hak-alaka ve menfaatlerini korumakta azimli, kararlı ve muktedir olduğuna dikkati çekerek, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı olmadığını ve bölgede hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini ifade etti.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Kriz 12 ay daha sürebilir ve 7,9 milyon insan hastaneye yatabilir

İngiltere’de Neler Oluyor? Kriz 12 ay daha sürebilir ve 7,9...

Libya Meselesi

Libya Meselesi Ercan Caner, Sun Savunma Net, 29 Aralık 2019...

LAS VEGAS KATLİAMI

LAS VEGAS KATLİAMI ABD tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en kanlı...

Özel Kuvvetler İçin Demir Adam Elbisesi

Özel Kuvvetler için Demir Adam Elbisesi Yazan: Ercan Caner, SunSavunma.Net,...

Halifax Neden O Fotoğrafı Kullandı?

Halifax Neden O Fotoğrafı Kullandı? Halifax Forum’da bir emir komuta...

Kapat