Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Diktatör Bozuntusundan Tehdit

 

Defol Git Korkak! Çok Yaşa Belarus!

Diktatör Bozuntusundan Tehdit

 

Belarus: Binlerce protestocu istifasını talep ederken, diktatör Alexander Lukashenko halkın önüne elinde silahla çıktı.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Ağustos 2020

 

 

Belarus’un otoriter diktatörü Alexander Lukashenko, istifasını talep eden protestolara karşı dramatik bir meydan okumayla karşılık vermiş ve sarayına indiği helikopterden elinde makineli tüfek,  sırtında kurşungeçirmez bir yelekle çıkmıştır.

Pazar günü yapılan protesto gösterisinde, yaklaşık 200,000 demokrasi yanlısı protestocu Minsk caddelerine çıkarak diktatör bozuntusu Lukashenko’nun istifasını talep etmiştir.

Otokratik diktatör parçasının emirlerine uyan isyan polisi müdahale için hazır beklerken ellerinde kırmızı beyaz bayraklar taşıyan muhalifler Bağımsızlık Meydanında toplanmıştır.

NATO eski politika uzmanı Fabrice Pothier, Pazartesi günü Euronews’e verdiği demeçte Lukashenko’nun başkalarını suçlayarak eski Moskova taktiklerini kullandığını ifade etmiştir.

Belaruslu yetkililer vatandaşları illegal gösterilere katılmamaları konusunda uyarmıştır.

Devlet haber ajansı Belta’da yayımlanan görüntülerde bir helikopterin diktatörün sarayının bahçesine indiği görülmekte ve helikopterden çıkan bit yavrusunun elinde Kalashnikov model bir makineli tüfek görülmektedir. Üzerinde şarjör olmayan silahı diktatörün sadece tehdit maksatlı kullandığı değerlendirilmektedir.

Yapılan gösterilerde dört kişi hayatını yitirmiş ve protestocular zavallı kurbanlar için bir dakika süresince sessiz kalmıştır. Fakat korkak diktatörün yetkilileri hoparlörler ile ‘‘Gösteri illegaldir. Evlerinize dönün!’’ diye avaz avaz bağırmışlardır.

Muhalif lider Maria Kolesnikova protestoculara polisten uzak durarak hayatlarını korumalarını söylemiştir. Euronews’e verdiği demeçte barışçıl olduklarını ve polisten uzak durmalarının nedeninin de bu olduğunu ifade etmiştir. Kolesnikova gösterilerin Belarus’ta değişime neden olup olmadığı sorusuna ise ‘‘şimdiden birçok değişim oldu’’ yanıtını vermiştir.

Geçtiğimiz hafta yapılan gösterilerde diktatörün polisinin acımasız müdahalesi ve saldırısında binlerce insan tutuklanmış ve birçok insan da yaralanmıştır.

İnsan hakları örgütleri tutuklananların hapishanelerde dövüldüğü ve yaralandığı iddiaları hakkında endişelerini dile getirmiştir.

Korktuğu için tam ismini vermekten kaçınan Dima, yaptıkları eylemin barışçıl herkese bir mesaj göndermesini umut ettiğini, yaptıklarının belki de aptalca olduğunu, fakat protesto etmek için bir daha hiçbir şanslarının olmayabileceğini ifade etmiştir.

Baskılardan artık yıldıklarını, fakat bir şeylerin değişmesini istediklerini anlatan Dima, meydanlarda olmaktan korktuklarını ve herkesten destek beklediklerini ve protesto gösterilerinden başka yapabilecekleri bir şey olmadığını dile getirmiştir.

Protestolar, seçim hileleri ustası korkak diktatör parçasının 09 Ağustos 2020 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde %80 oranında oy aldığını iddia etmesi sonrasında artmıştır.

Avrupa Birliği seçim sonuçlarını kabul etmemiş ve seçim sandıklarında hile yapan Belaruslulara yaptırımlar uygulanacağını açıklamıştır.

65 yaşındaki korkak diktatör istifa etmesi yönündeki çağrılara kulak asmamaktadır.

AB temsilcisi Josep Borrell Belarus’un ‘‘ikinci Ukrayna’’ olmasına izin verilmemesi gerektiğini söylemiştir.

Belaruslu 37 yaşındaki muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, diktatörün karşısına çıkması ve meydan okuması nedeniyle bir misillemeden korktuğu için Vilnius’a kaçmak zorunda kalmıştır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
AŞIRI KİLO, OBEZİTE VE KANSER

AŞIRI KİLO, OBEZİTE VE KANSER ABD sağlık otoriteleri, 2014 yılında...

Birleşik Devletler Ulusal Güvenliği için İzlenecek Yol – Türkiye

Türkiye Birleşik Devletler Ulusal Güvenliği için İzlenecek Yol Amerika Birleşik...

Sivas Kongresi’nin 101’inci Yılında Durumumuz!..

Sivas Kongresi’nin 101’inci Yılında Durumumuz!..   Müyesser Yıldız, Sincan Kadın...

Doğu Ghouta ve İdlib’de Tırmanan Gerilim

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Sözcü Heather Nauert, 8 Şubat 2018...

Balfour Deklarasyonu

Balfour Deklarasyonu Yüz yıl önce İngiltere, Filistin ana vatanını sonsuza...

Kapat