Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Derhal Libya’yı Terk Edin!

Zaman Doldu

Derhal Libya’yı Terk Edin!

 

Birleşik Devletler, Birleşmiş Milletler Anlaşmasına rağmen, verilen 90 günlük sürede Libya’dan ayrılmayan Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne derhal Libya’ya askeri müdahalelerini sonlandırma çağrısında bulunmuştur.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Şubat 2021

 

Rusya merkezli Wagner Group mensubu paralı askerler. Kaynak: Offiziere.ch

 

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Birleşmiş Milletler desteğinde imzalanan bir ateşkes anlaşmasının hükümlerine göre Libya’da bulunan yabancı askerler ve paralı askerlerin ülkeyi üç ay içinde (23 Ocak 2021) terk etmesi gerekmektedir.

 

Anlaşmada verilen üç aylık sürenin dolmasına rağmen, dış güçlerin Libya’dan çekilmemesi üzerine ABD Büyükelçi Vekili Richard Mills, BM Güvenlik Konseyinde Libya ile ilgili bir toplantıda; ‘‘Rusya, Türkiye ve BAE dâhil bütün harici taraflara Libya’nın egemenliğine saygı göstermeleri ve Libya’daki askeri varlıklarını derhal sonlandırma çağrısında bulunuyoruz’’ açıklamasını yapmıştır.

 

Mills açıklamasında; Ekim ayında imzalanan ateşkes anlaşmasına göre; Rusya ve Türkiye’nin; askeri birlikleri ve paralı askerler ile işe aldıkları, mali destek sağladıkları ve Libya’da konuşlandırdıkları vekâlet savaşçılarını derhal ülkeden çekmeye başlamaları gerektiğini ifade etmiştir.

 

Joe Biden yönetiminin Türkiye ve BAE hakkındaki tutumunun merakla beklendiği bir ortamda Beyaz Ev, Trump döneminde BAE’ye satılmasına karar verilen 50 adet F-35 savaş uçağı satışını askıya almıştır.

 

BM Genel Sekreteri Libya Özel Temsilci Vekili Stephanie Williams, 23 Ekim 2020 tarihinde Cenevre’de imzalanan ateşkes anlaşması sonrasında ilk kez bir araya gelen Müşterek Askeri Komitenin (5+5), 02-03 Aralık 2020 günlerinde Libya’nın Ghademes kentinde yapılan toplantısına katılmıştır. Kaynak: UN News.

 

Birleşmiş Milletlerin tahminlerine göre Libya’daki birbirine muhalif taraflara yardım eden yaklaşık 20,000 yabancı asker ve paralı asker bulunmaktadır. Türkiye, Tripoli kentindeki Ulusal Mutabakat Hükümetini desteklemektedir ve 2019 yılında imzalanan bir anlaşma kapsamında, Tunus sınırındaki Al-Watiya’da bir askeri üssü bulunmaktadır. Türk hükümeti geçtiğimiz Aralık ayında, Ekim 2020 BM Ateşkes Anlaşmasını açıkça dikkate almayarak, Türk askerinin Libya’da bulunmasına yetki veren yasayı 18 ay daha uzatmıştır.

Önceki Makale  İsrail Nükleer Silah Kabiliyetini Nasıl Kazandı?

 

Ülkenin doğusuna hâkim olan isyancı General Haftar’ın arkasında ise BAE, Fransa, Mısır ve Rusya bulunmaktadır. Libya’daki yabancı savaşçıların çoğu Sirte, Tripoli kentinin 500 kilometre güneyinde Haftar güçlerinin kontrolündeki Al-Jufra Hava Üssü ve daha batıda Al-Watiya çevresinde yoğunlaşmış durumdadır.

 

Moskova yönetimi ülkedeki paralı askerlerle bağlantısı olduğunu inkâr etmektedir, fakat BM uzmanları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın olduğu iddia edilen Wagner grubun ülkedeki varlığını geçtiğimiz Mayıs ayında kanıtlamıştır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Sudan Din ve Devlet İşlerini Ayırıyor mu?

    Özgürlük Barış Adalet   Sudan Din ve Devlet...

Artık Hayaletler Görülebilecek

Görünmezliğe Veda Artık Hayaletler Görülebilecek   Rusya Radyofoton Radar Geliştiriyor....

Türkiye Otokrasi Yolunda

Türkiye Otokrasi Yolunda Türkiye’de yaklaşan seçimler, ülkede demokrasiye geri mi...

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Merkezi Açıklaması

KAMUOYUNUN DİKKATİNE Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları, devletin birçok kurumunun...

Atatürk’e hakaret eden jandarma astsubay

Atatürk'e hakaret eden jandarma as(t)subay ŞAŞIRDIK MI? Editörden açık kaynak...

Kapat