savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
30°C
Ankara
30°C
Açık
Salı Açık
31°C
Çarşamba Az Bulutlu
31°C
Perşembe Açık
31°C
Cuma Açık
31°C

Demokratların Trump’ı İktidardan İndirme Planı

Savaş Odası Hazır

Demokratların Trump’ı İktidardan İndirme Planı

Başkan Trump ile Birleşik Devletler başkanı olmadan önceden beri mücadele eden iki Demokrat partili çalışan[i] ile tanışın.

Yazar: Lisa Lerer, The New York Times, 13 Temmuz 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 15 Temmuz 2020

Demokratların Trump’ı İktidardan İndirme Planı

Savaş Odası Hazır

Demokratların Trump’ı İktidardan İndirme Planı

 

Başkan Trump ile Birleşik Devletler başkanı olmadan önceden beri mücadele eden iki Demokrat partili çalışan[i] ile tanışın.

 

Yazar: Lisa Lerer, The New York Times, 13 Temmuz 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 15 Temmuz 2020

 

 

2016 yılında yapılan Birleşik Devletler başkanlık seçimlerinden bir yıl önce; 2015 yılı sonbaharında siyaset dünyası Donald Trump’ın Beyaz Ev’in yeni sahibi olabileceği fikrine gülerken Demokrat partiden iki kişi mücadelelerini sürdürdüler.

Ve bu mücadeleyi o zamandan beri de asla durmadılar.

 

Başkan Trump’ın alışılmadık seçim kampanyası esnasında ve başkanlığının keşmekeş içinde geçen ilk dönemlerinin yanı sıra azil davası işlemleri ve korona virüs salgını süresince, Adrienne Watson ve Nick Bauer; önce Clinton’un seçim kampanyasının bir parçası olarak ve sonrasında da Demokratik Ulusal Komite bünyesinde, Başkan Donald Trump ile mücadele etmekten asla vaz geçmediler.

 

Bu mücadele sürecinde; Bayan Watson ve Bay Bauer, başkanın zayıflıklarını en ince ayrıntısına kadar bilen 35 kişilik operasyon ekibiyle birlikte, partinin ‘‘savaş odası’’ olarak, Bay Trump hakkındaki Demokrat muhalif araştırmalarının merkezi haline geldiler.

Şimdi Demokratlar Bay Trump’ı yeniden yenilgiye uğratmak için uğraşırken, Bayan Watson ve Bay Bauer kendilerini bir kez daha partilerinin taarruz hatlarının ön saflarında buldular.

İşte yeni evli Trump’ın, karşılaştığı çekici kadınlara yapmaktan hoşlandığını ifade ettiği şey: ‘‘Onları cinsel organlarından tutacaksın’’

 

Başkan adayı Biden’in seçim kampanyasına paralel olarak şimdi çabalarını genişletiyorlar ve bu ikili, Demokratların son kez 2004 yılında karşı karşıya kaldıkları iktidardaki başkana karşı yapılan seçim mücadelesinde Demokrat partinin bilgi merkezi olacaklardır. (ÇN: ABD 2004 yılı 55’inci başkanlık seçimlerinde Demokratlar, John Kerry ile iktidardaki Cumhuriyetçi Partiden Başkan George Bush ile yarışmış ve başkanlık yarışını kaybetmiştir. İktidardaki Cumhuriyetçi Parti Kongre seçimlerinden de zaferle çıkmıştır).

 

Son haftalarda Bay Trump en fazla zararı, kendi açtığı yaralardan çekiyor gibi görünmektedir. Fakat Bayan Watson Demokrat partilileri; onun kadınlar için söylediği ‘‘Grab them by the pussy -Onları cinsel organlarından tutacaksın’’ sözleri gibi birçok olayı hatırlatarak, Demokrat partilileri hâlâ nasıl iktidarda kalabildiğine şaşırtan Başkan Trump’ın, kendi kendisini imha edeceğine fazla güvenmemeleri konusunda uyarmıştır.

Bayan Watson Demokrat partililere yaptığı uyarısında;  ‘‘Gerçek şu ki Trump asla kendi kendisini imha etmedi. Bu çok çetin bir mücadele olacak, fakat kazanmak için hazırız’’ ifadelerini kullanmıştır.

Demokrat partinin savaş odasının başkanlık seçimlerine yönelik siyasi sloganı çok basit: Önce Trump En Son Amerika.

Demokrat Parti savaş odası verdiği ilanlar ve mesajlarda Bay Trump’ı, ölümcül bir salgınla mücadele etmek ve ülkeyi yönetmek için gerekli olan uzmanlık yerine, siyasi çıkarları ve egosuna öncelik veren kendi narsisizmi ile perişan olmuş biri olarak tasvir etmektedir.

 

Başkan Trump, Demokrat Parti Savaş Odası tarafından verilen üç adet ilana, belki de Biden seçim kampanyasından kaynaklandığını değerlendirerek ‘‘tamamen düzmece ilanlar’’ olarak tepki göstermiştir.

Demokrat Parti tarafından; daha fazla ilanlar verilmesi ve Senatör Kamala Harris girişimin kilit üyelerinden Lily Adams, Senatör Elizabeth Warren’in kampanya çalışmalarına katılan Chris Hayden ve Sarah Peck, Danai Pointer ve Eduardo Silva dâhil geçmiş kampanyalarda görev almış görevlileri de savaş odası ekibine dâhil edilmesi planlanmaktadır. Savaş Odası üyelerinin çoğu, 2016 yılından beri Bay Trump’ı izlemekle görevlendirilmiş ve onun yaptıkları ve yönetimiyle ilgili çeşitli alanlarda çok derin bir bilgi birikimine sahip olmuşlardır.

MAKING ROCKY GREAT AGAIN – ROCKY’İ YENİDEN BÜYÜK YAPMAK. Kaynak: SETA

 

Bir ‘‘Savaş Odası’’ genellikle başkanlık kampanyaları içine entegre edilmektedir. İcra edilen operasyonlar ise genellikle halka dönük olarak yapılan; yönetim ve kampanya yetkililerinin düzinelerce medya görünümlerini izlemek ve zarar vereceği düşünülen alıntıları gecikmeksizin haber bültenleri ve sosyal medyaya pompalamaktır.

 

Fakat yürütülen faaliyetlerin çoğu siyaset seviyesinin hemen altında gerçekleştirilmektedir. Savaş Odası çalışanlarının ana görevi; kampanya ilanları ve tartışma sorularında ortaya çıkan bilgileri genellikle muhabirlere göndermek veya rakibin seçim kampanyasını zararlı bir medya döngüsü içinde engellemektir.

 

Demokrat Parti Ulusal Komitesi, Hillary Clinton’un 2016 başkanlık kampanyası esnasında toplam 40 eyalete araştırmacılar göndermiş ve Bay Trump’ın dâhil olduğu 7,000 hukuk davasını belirlemiş ve bunları incelemekle görevli 300 hukukçunun da dâhil olduğu bir sistem geliştirmiştir. Bayan Watson ise bu ekibin elde ettiği tüm bulguları hiç gecikmeksizin haber medyasına servis etmiştir.

 

Demokrat Parti ekibinin, iflaslardan cinsel taciz iddialarına kadar çok geniş bir yelpazede bütün ortaya çıkardıkları ise ne yazık ki Amerikalı seçmenlerin Trump hakkında düşüncelerini değiştirmesi için yeterli olmamıştır.

 

Fakat birçok Demokrat parti üyesi Bayan Clinton’un seçim yenilgisi için yas tutarken, iki görevli operasyonlarını Demokrat Parti Ulusal Komitesine taşımıştır. Bayan Watson resmi olarak 02 Ocak 2016 tarihinde komiteye geldiğinde, Trump’ın olası kabine adayları ile ilgili oldukça ayrıntılı zararlı bilgiler içeren dosyalarla karşılanmıştır.

 

İlk aylarda Bayan Watson ve Bay Bauer, başka bir adayı mahvedebilecek bulguları seçmenlerin neden önemsemediği üzerindeki değerlendirmelere büyük zaman harcamıştır.

Başkan Trump’ı cinsel tacizle suçlayan kadınlar. Kaynak: TIME

 

Başkanın en büyük başarıları olarak gördüğü alanlarda alt edilmesi gerektiği düşünülerek, önce ekonomi ve sağlık hizmetleri alanlarına odaklanılması yönündeki yaklaşımlarını değiştirmişlerdir. Bay Trump’ın günlük kışkırtıcı demeç bombardımanlarına boşu boşuna zaman harcamak yerine, Bayan Watson ve Bay Bauer onun başkanlığının neden olduğu zararlı etkilere çok daha fazla vakit ayırmışlardır.

 

Başkanın seçmenlerin gözündeki güvenirliğinin çoğunun birlikte çalıştıklarının dürüstlüğünden kaynaklandığı düşünülerek, faaliyet alanlarını genişletmişler ve başkanın çevresindeki üst düzey yöneticileri de yıpratmak maksadıyla kapsam dâhiline almışlardır.

 

Biden’in çalışma arkadaşları, Demokrat Parti Ulusal Komitesi dışında bir kampanya operasyonu yürütme kararının bir kampanyanın salgın esnasında uzaktan yürütülme doğasını ve kampanya dolarları ile son dört yılda komite bünyesinde oluşan uzmanlığı koruma arzusunu yansıttığını ifade etmektedir.

 

Bay Biden’in kampanya sözcüsü Andrew Bates, kampanya ekibiyle ilgili yaptığı açıklamada; ‘‘Adrienne ve Nick tarafından yönetilen ve varlıklarıyla önemli bir ateş gücü sağlayan bu son derece yetenekli ekibe sahip olduğumuz için gururlu ve sevinçliyiz’’ ifadelerini kullanmıştır.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

https://www.nytimes.com/2020/07/13/us/politics/inside-democrats-2020-plan.html

 

[i] Cümlenin İngilizcesi; ‘‘Meet the two Democratic operatives battling President Trump since before he was president.’’ şeklindedir. Bu cümlede geçen ‘‘OPERATİVE’’ ifadesinin Türkçe anlamı ‘‘çalışan’’, ‘‘görevli’’ olarak Türkçeye çevrilebilir. Ben ‘‘çalışan’’ kelimesini kullanmayı tercih ettim. Burada önemli olan; ‘‘OPERATIVE’’ kelimesinin kesinlikle ‘‘gizli ajan’’ ve ‘‘casus’’ olarak Türkçeye çevrilemeyeceğidir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.