Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Darbeci Yarbay Murat BOLAT’ın İfadesi

Darbeci Yarbay Murat BOLAT’ın İfadesi

 

‘‘Ben uzman bir pilot olduğumu düşünüyorum. Öyleyim de yani kendi alanımda. Böyle bir hareketin yapılma imkânı, yani yazın kar yağmasından daha düşük.’’

 

Sun Savunma Net, 15 Ocak 2020


Hakkında; ‘‘Sesi çok kötüydü ve ağlıyordu. Genelkurmay Başkanı imzalı bir emrin geldiğini söyledi. Bilmeden ve Genelkurmay Başkanının emri olduğunu zannettiğini, bu işin içinde bulunduğunu, darbe girişimi olduğunu fark edince kaçtığını söyledi’’ iddiaları olan darbeci eski tabur komutanı Yarbay Bolat’ın ifadesi ortaya çıktı.

“Yıllarca bu devlet için savaştık, benim üç tane cesaret madalyam var. Geldiğimiz noktada 260 kişinin ölümünden sorumlu bir ordunun mensubuyuz. Helikopterlerle ilgili operasyonel görevlerde yer alacak 2-3 kişi vardı. İki tane planlı, iki tane de ihtiyaç duyulursa helikopter planı vardı. Tüm planlama burada yapıldı, ana koordinasyon yapıldı. Bu planlardan birincisi, Cumhurbaşkanı’nın Marmaris’te tatil yaptığı yerden alınması. İstanbul’daki dört Sikorsky helikopter Çiğli’deki SAT timlerini alacak, o timler kendi cephanelerini patlatacaklar yani çalacaklar, teçhizat, mühimmat alacaklar. Sonra 4. Kara Havacılık Alayı’nın helikopterleri ile buluşup Çiğli’ye geçip Kara Havacılık Komutanlığından üç tane Cougar helikopteri alacaklar. Toplam dokuz helikopter görev alacaktı.

Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelden ayrılmasının ardından başlayan çatışmalarda iki polis şehit olmuş ve üç polis yaralanmıştı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, bir Tuğamiral, bir Albay, bir Yarbay ve bir Üsteğmen olmak üzere 25 asker hakkında yakalama kararı vermişti.

Vali Amir Çiçek, operasyonun sona ermesinin ardından Marmaris Devlet Hastanesi’nde hafif yaralı olarak tedavi gören polisleri ziyaret etmiş ve aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.

 “15 Temmuz 2016 Cuma gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimiz Marmaris ilçesinde kalmış olduğu otelden ayrılmasından bir süre sonra darbe teşebbüsünde bulunan kişiler üç askeri helikopter ile otele saldırmaları üzerine çıkan çatışmada biri Cumhurbaşkanlığı koruması Mehmet Çetin ile Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli olan Polis Memuru Nedip Cengiz Eker şehit olmuş, üç hafif yaralanma meydana gelmiştir. Güvenlik güçleri tarafından olayda kullanılan iki helikoptere Marmaris’te el koyulmuştur. Bir helikopter ise yapılan takip sonucu İzmir ilimizde yakalanmıştır. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca bir Tuğamiral, bir Albay, bir Yarbay ve bir Üsteğmen olmak üzere 25 kişi hakkında gözaltı kararı verildi”.

Yazar Profili

Yazar
SON YAZILARI
Önceki Makale  Kayıp Arjantin Denizaltısına Ne Oldu ve ARA San Juan’da Kaç İnsan vardı?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
2020 Dijital Çağ Başlangıcı

  2020 Dijital Çağ Başlangıcı   Yazan: Berk Özer, 15...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü   Güneş doğmasın, çiçekler açmasın,...

Hava Ambulans Çalışanları Derneği

‘‘Birlikten Kuvvet doğar!’’ Hava Ambulans Çalışanları Derneği Yazan: Ercan Caner,...

Adam Schiff Kimdir ve Donald Trump Neden Ondan Çok Korkmaktadır?

‘‘O Durdurulmalıdır!’’ Adam Schiff Kimdir ve Donald Trump Neden Ondan...

Rusya, Türkiye ve İran, İdlib Eyaletinde Ateşkes Konusunda Anlaşamadılar

Rusya, Türkiye ve İran, İdlib Eyaletinde Ateşkes Konusunda Anlaşamadılar  ...

Kapat