Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Covid-19 Aşılarında Büyük Umutlar

Covid-19 Aşılarında Büyük Umutlar

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 17 Kasım 2020


Pfizer/BioNTech tarafından açıklanan COVID-19 aşısıyla ilgili müjdeli haberden sonra, bir sevindirici haber de ABD firması Moderna’dan gelmiştir. Her iki firma da aşıların tasarım ve geliştirilmesinde oldukça yenilikçi ve deneysel yaklaşımlar kullanmıştır.

Moderna şirket yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre aşı 30.000 kişi üzerinde denenmiştir. Deneye katılan insanların yarısına dört hafta arayla iki doz aşı diğerlerine ise plasebo enjeksiyon uygulanmıştır.

Aşı analizleri COVID-19 semptomları gösteren ilk 95 denek üzerinde yapılmıştır. Aşı uygulanan sadece beş kişide semptomlar görülürken diğer 90 vaka plasebo enjeksiyon yapılanlarda meydana gelmiştir. Moderna yetkilileri aşının insanların %9,5’ini koruduğunu ifade etmektedir.

Moderna, ABD sağlık düzenleme kurulları onayı sonrasında; 20 milyon Birleşik Devletler vatandaşının Aralık ayı sonuna, 80 milyonun da Şubat 2021 sonuna kadar aşılanmasını, gelecek yıla kadar ise bütün dünya için bir milyar doz aşının hazır olacağını beklemektedir.

Birleşik Krallık da 2,5 milyon vatandaşını aşılamak için şimdiden 5 milyon doz aşı siparişi vermiş durumdadır. Birleşik Krallık aşılamaya öncelikle yaşlı insanlardan başlayacaktır. Avrupa Birliği de Temmuz ayında firma ile başlattığı görüşmelerde 160 milyon doz siparişi vermiş durumdadır.

Moderna yetkilileri bulunan aşının, en büyük risk grubundaki yaşlı insanlarda da etkili olduğunu gösteren ipuçları olduğunu ifade etmektedirler.

Yan etkileri görülmeyen ve yüzde yüz emniyetli olduğu ifade edilen aşının, insanların hastalanmalarını engellemesinin yanı sıra yayılmayı durdurup durdurmadığı henüz açık değildir.

Pfizer/BioNTech ve Moderna firmaları tarafından tasarlanan ve geliştirilen her iki COVID-19 aşısında da oldukça yenilikçi ve deneysel yaklaşımlar kullanılmıştır. Her iki aşı uygulamasında da bağışıklık tepkisi başlatmak maksadıyla, virüsün genetik kodunun hastalara enjekte edilmesi yaklaşımı kullanılmaktadır.

Pfizer/BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen aşıların koruma dereceleri oldukça yüksektir ve sırasıyla %90 ve %95 oranındadır. Her iki aşının da deneme çalışmaları sürdüğünden bu rakamlar değişebilir.

 Moderna tarafından geliştirilen aşı -20 derece sıcaklıkta altı aya kadar ve standart bir ev buzdolabında bir aya kadar muhafaza edilebilmektedir. Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşının  -75 derece sıcaklıkta muhafaza edilmesi gerekmektedir ve buzdolabında kalma süresi de 5 gündür.

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının da %92 oranında etkili olduğu ileri sürülmektedir.

Rusya Federasyonu, Almanya ve Birleşik Devletler’den gelen bu sevindirici haberler COVID-19 salgını ile mücadele ve salgını durdurma umutlarını artırmış durumdadır. Sputnik V, Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının başarısı diğer ülkeler tarafından geliştirilmeye çalışan aşılarda da benzer sonuçların alınabileceğinin bir göstergesidir.

Aşı bulunduktan sonra şimdi sorun; dünyanın her yerindeki milyarlarca insana nasıl ulaştırılacağıdır. Aşı olana kadar; ellerinizi yıkamaya, öksürürken mendil kullanmaya ve ellerinizle yüzünüze dokunmamaya devam edin. Yeni ortaya çıkan sürekli öksürük,  37,8’den fazla ateş, koku ve tat alma duygularınızda değişiklik fark ederseniz derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sağlıklı kalınız…

 

Önceki Makale  MELANOM CİLT KANSERİ

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Naci Beştepe | 21 Kasım 2018 |...

Libya Hükümeti Rusya’nın Uyarılarını Geri Çevirdi

Libya’da İşler Yolunda Libya Hükümeti Rusya’nın Uyarılarını Geri Çevirdi  ...

Bu Nasıl Anma Günü Mesajı Trump?

Yine Çuvalladın Emlakçı!  Bu Nasıl Anma Günü Mesajı Trump? Çeşitli...

Kovid19’un hatırlattığı tarihteki büyük salgınlar ve sonuçları…

Kovid19’un hatırlattığı tarihteki büyük salgınlar ve sonuçları… Yazan: Mustafa Önsel,...

Çocuklar da Ölmeye Başladı!

Çocuklar da Ölmeye Başladı!   COVID-19 hastası, 12 ve 13...

Kapat