Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Çinli Lidere Büyük Öfke

Bild Gazetesi

Çinli Lidere Büyük Öfke

 

Almanya’nın en büyük yayın organı olan Bild gazetesinde yayımlanan bir yazıda, Çin devlet başkanına; ‘‘Dünyayı büyük bir tehlikeye sokuyorsun. Sen, senin yönetimin ve senin bilim insanların çok önceden korona virüsün son derece bulaşıcı olduğunu bilmeliydi, fakat sen, virüs hakkında bütün dünyayı karanlıkta bıraktın’’ ifadelerine yer verilmiştir.

 

Yazar: Benjamin Weinthal, THE JERUSALEM POST, 20 Nisan 2020

Çeviren: Levent Kağan, Sun Savunma Net, 22 Nisan 2020

 

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping. Kaynak: World Bulletin

 

BERLİN – Almanya’nın en büyük yayın organı olan Bild gazetesi genel yayın yönetmeni, Perşembe günü, rejiminin korona virüs salgını hakkında açık ve net bilgiler vermemesi ve Komünist Parti tarafından yapılan insan hakları ihlalleri nedenleriyle Çin Halk Cumhuriyetinin komünist Devlet Başkanı Xi Jinping’e karşı tam bir cephe taarruzu başlatmıştır.

 

Bild gazetesinin ünlü genel yayın yönetmeni Julian Reichelt, Çin Devlet Başkanı Jinping’e hitaben kaleme aldığı yazısında; ‘‘Gazetemizde, korona virüsün dünya çapında verdiği büyük ekonomik zararı Çin ödemeli mi sorusunu sormamız nedeniyle senin Berlin’deki büyükelçiliğin bana bir açık mektup gönderdi’’ sözlerine yer vermiştir.

 

Reichelt yazısına; ‘‘Sen Jinping, senin yönetimin ve bilim insanların çok önceden korona virüsün son derece bulaşıcı olduğunu bilmek zorundaydı, fakat sen bütün dünyayı virüs hakkında karanlıkta bıraktın. Senin en üst düzeydeki uzmanların, Batılı araştırmacılar Wuhan eyaletinde neler olup bittiğini sorduklarında onlara yanıt vermediler. Wuhan’da olanları milli rezalet olarak gördüğünden gerçeği söyleyemeyecek kadar gururlu ve milliyetçiydin’’ sözleriyle devam etmiştir.

‘‘İnsanları kitlesel gözetim altında tutarak ülkeyi yönetiyorsun. Onları kitlesel gözetim altında tutmasan kesinlikle devlet başkanı olamazdın. Her şeyi, her Çin vatandaşını izliyorsun, fakat ülkendeki hastalıklı canlı hayvan pazarlarını izlemeyi reddediyorsun. Senin yönetimini eleştiren bütün web siteleri ve gazeteleri kapatıyorsun, fakat yarasa çorbası satılan yerlere dokunmuyorsun. Sadece insanlarını izlemiyor aynı zamanda onları ve onlarla birlikte dünyanın geri kalanını da büyük bir tehlikeye atıyorsun.’’

 

Yazısında ayrıntılara da giren Reichelt, insanları kitlesel gözetim altında tutmanın özgürlüğün inkârı anlamına geldiğini ve özgür olmayan bir ulusun yaratıcı, yenilikçi olamayacağını ve hiçbir şey icat edemeyeceğini ifade ederek, Çin devlet başkanına, ülkeyi fikri mülkiyet hakları hırsızlığında dünya şampiyonu yapmasının nedeninin bu olduğunun altını çizmiştir.

 

Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ

Bild gazetesi genel yayın yönetmeni Reichelt yazısında; ‘‘Çin, kendisi bir şeyler icat etmekten ziyade başkalarının icat ettikleriyle kendisini zenginleştirmektedir. Çin’in yenilik yapamaması ve yeni icatlarda bulunamamasının nedeni; senin ülkendeki genç insanların özgürce düşünmelerine engel olmandır. Çin’in bugüne kadar yaptığı en büyük ihracat; hiç kimse istemese de dünyanın her yerine yayılan korona virüstür’’ ifadelerine de yer vermiştir.

Çin Büyükelçiliği sözcüsü Tao Lil, Çarşamba günü elçiliğin web sitesinde Bild gazetesine hitaben Almanca lisanında yazılan bir açık mektup paylaşmıştır. Tao Lil mektubunda; ‘‘Genel olarak bugüne kadar korona salgını hakkındaki haberlerinizi ve bugün de özellikle Çin ile ilgili suçlama iddialarınızı takip ettim. Bütün dünyayı etkisi altına alan bir salgınla ilgili olarak, bir ülkeyi suçlamanın ve sonra da bunu, sözüm ona Çin’in Almanya’ya olan borçlarının açık bir hesabı olarak sunmanızın çok kötü bir hareket olduğunu düşünmemizin dışında, yazdığınız makale bazı çok önemli gerçekleri de görmezden gelmektedir’’ ifadelerine yer vermiştir.

 

Bayan Tao Lil sözlerinde; ‘‘Şu anda COVID-19 ile mücadele etmekte olan birçok ülkenin, Çin’in salgını Dünya Sağlık Örgütünün talimatları doğrultusunda rapor etmesi sonrasında, sınırları aşarak yayılan bu patojen için hazırlanmak için yeteri kadar süresi vardı’’ ifadelerine de yer vermiştir.

 

Almanya’nın en çok satan Bild gazetesi, genel yayın yönetmeni Reichelt tarafından kaleme alınan yazı öncesinde yaptığı bir hesaplamada, korona virüsün neden olduğu zarar nedeniyle Çin’in Almanya’ya 149 milyar avro borçlu olduğunu dile getirmesi Berlin’deki Çin büyükelçiliğinin tepkisine neden olmuştur.

 

Bild gazetesinde; ‘‘What China owes us – Çin bize ne kadar borçlu’’ başlıklı makalede yer alan iddialara göre; Almanya’nın gayri safi yurtiçi hasılasının %4,2 oranında düşmesi durumunda her Alman vatandaşına ödenmesi gereken tutarın 1,784 avro olduğu ifade edilmiştir.

 

Önceki Makale  Hüsamettin Cindoruk'un Açık Mektubu

Çin Büyükelçiliği sözcüsü Bayan Lil ise makalenin yabancı düşmanlığı ve milliyetçiliği körüklediğini ifade etmiştir.

Bild gazetesi genel yayın yönetmeni Washington Post gazetesinde yayımlanan bir makaleye de değinerek; ‘‘Wuhan’daki laboratuvarlarınız yarasalarda korona virüsü en yüksek emniyet standartlarına uymadan araştırmaktadır. Neden sizin zehirli laboratuvarlarınız siyasi mahkûmların tutulduğu hapishaneleriniz kadar güvenli değil? Bu durumu, dünyanın her yerinde yakınlarını korona virüs nedeniyle kaybedenlerin geride bıraktıkları kederli dullara, kızlara, oğullara, kocalara ve ailelere açıklamak ister misiniz? ifadelerine yer vermiş ve yazısını; ‘‘Senin ülkende, senin halkın dedikodunu yapıyor. İktidarın çatırdıyor. Esrar dolu ve şeffaf olmayan bir Çin yarattın. Korona virüs öncesinde Çin, bir gözetim ülkesi olarak bilinmekteydi. Şimdi ise Çin, halkını gözetim altında tutan ve bütün dünyaya ölümcül bir virüs bulaştıran ülke olarak bilinmektedir. Senin arkanda bırakacağın politik miras işte budur’’ sözleriyle sonlandırmıştır.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

https://www.jpost.com/international/germanys-largest-paper-to-chinas-president-youre-endangering-the-world-625074

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Suriye-Irak Savaş Alanı ABD Yapımı Tanklar Rus Yapımı Tanksavar Füzelerinin Hedefinde

Suriye-Irak Savaş Alanı ABD Yapımı Tanklar Rus Yapımı Tanksavar  Füzelerinin...

İsrail Ordusundan Golan Tepelerindeki Bomba Sığınaklarının Açılması Emri

İsrail Ordusundan Golan Tepelerindeki Bomba Sığınaklarının Açılması Emri   Jewish...

Çarşamba İğneleri 21 Ekim 2020

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE  ...

Her şey yeniden mi başlıyor?

Wuhan’da Büyük Şok Her şey yeniden mi başlıyor? Yeni korona...

Türkiye Yeniden Bölgesel Lider Olabilir

St. Petersburg, 9 Ağustos 2016: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan...

Kapat