Site Rengi

Sun Savunma Haber

Caesar Suriye Sivil Halkı Koruma Yasası

Caesar Suriye Sivil Halkı Koruma Yasası

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 24 Aralık 2020

Caesar Suriye Sivil Halkı Koruma Yasası, Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump tarafından imzalanmıştır. Bu yasanın, Bashar al Assad ve rejiminin Suriye halkına yaptığı işkenceler ve insanlık dışı muamelelerin hesabını vermelerine çok büyük katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Yasaya adını veren Caesar eski bir Suriye ordusu mensubudur ve hayatını riske atarak rejimin Suriye hapishane ve zindanlarında kendi halkına uyguladığı zulüm ve işkenceleri ispatlayan binlerce fotoğrafı ülke dışına çıkarmayı başarmıştır.

Caesar, hayatını Assad rejiminin zulmü altında ezilenler için hak aramaya adamıştır ve onun cesareti, Assad rejiminin zulmü altında ezilenlere adaletin ulaştırılması ve sağlanmasını kolaylaştıracaktır.

Caesar Yasası, Birleşmiş Milletlere de Assad rejimine Suriye’de yaşananların hesabını sormak için gerekli argümanları sağlamaktadır. Yasa sayesinde, Suriyeli sivillerin yaygın ölümlerinden sorumlu olanlar ile kimyasal silahlar ve diğer barbar silahları kullananlardan da hesap sorulması sağlanacaktır.

Caesar Yasası ayrıca Assad rejimine yardım edenler ile insan hakları ihlalleri yapan Suriyeli ve yabancı destekçilere de yaptırım ve seyahat engellemelerini de içermektedir.

Yasanın hükümlerinden bir tanesi de binlerce sivili öldüren Assad rejimini, sivil halka uyguladığı şiddet ve zulmü engellemek maksadıyla kullandığı finansal kaynaklardan mahrum bırakmaktır. Yasa açık ve net bir şekilde bütün dış aktörlere zalim Assad rejimi ile iş yapmamaları sinyalini göndermektedir.

 

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin imtiyaz sahibidir ve aynı zamanda sitenin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Devamını oku:
28 ŞUBAT HİYERARŞİ Mİ, HIYARARŞİ Mİ?

                  28 ŞUBAT HİYERARŞİ Mİ, HIYARARŞİ Mİ? Naci Beştepe, Sun...

Çakıl Taşı

ÇAKIL TAŞI Sun Savunma Net, bu güzel ve duygu yüklü...

Hüsamettin Cindoruk’un Açık Mektubu

Hüsamettin Cindoruk'un Açık Mektubu Türkiye Cumhuriyeti bugün yeni kurulmakta olan...

Hava Aracı Yapmak Zor İştir

  Hava Aracı Yapmak Zor İştir   Helikopterlerde kuyruk rotorunun...

Kapat