savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
33,1083
EURO
36,0661
ALTIN
2.572,63
BIST
11.095,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
32°C
Ankara
32°C
Açık
Cumartesi Açık
33°C
Pazar Parçalı Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Açık
31°C

Boston Havaalanında Göçmen Akını

Boston Havaalanında Göçmen Akını

Zombilerden mi kaçıyorlar?

Boston Havaalanında Göçmen Akını

Los Tontons Macoutes, rejim için tehdit olarak gördüklerine işkence yapma ve öldürme izni olan korkunç bir gruptur. Papa Doc lakaplı zamanın devlet başkanı Dr. François Duvalier bu gruba Vudu rahip ve cadılarını da dâhil etmiş ve cahil Haitililerin Los Tontons Macoutes canilerinin doğaüstü güçleri olduğuna inanmalarını sağlamıştır.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 13 Haziran 2024

Zavallı Haiti Halkı

2022 yılından beri binlerce Haitili, çalışmak ve aileleriyle birlikte yerleşmek için Massachusetts eyaletine gelmektedir. Massachusetts; ABD‘nin kuzeydoğu kıyısında, New England bölgesinde yer alan bir eyalettir. En büyük şehri ve başkenti Boston şehridir.

Eyaletin adı bir Amerikan yerli kabilesi olan Massachusett kabilesinden gelmektedir ve bu kabilenin dilinde massachusett “büyük tepeler bölgesi” anlamına gelmektedir. Tarihsel olarak Massachusetts ülkenin en liberal ve günümüzde sosyo-ekonomik açıdan en gelişmiş eyaletlerindendir. Kişi başı gelir Connecticut, Maryland gibi benzer özellikteki eyaletlerle birlikte devamlı olarak ülke genelinde ilk 5 içerisinde yer alır. 6 milyonun üzerindeki nüfusu ve nispeten küçük yüz ölçümüyle ülkenin en yoğun nüfus bölgelerinden bazılarını barındırır.

Haiti ülkesi, devlet başkanı Jovenel Moïse’nin 07 Temmuz 2021 tarihinde öldürülmesi ve ardından ülkenin önemli bir bölümünün çetelerin kontrolüne geçmesinden bu yana ciddi bir insani, siyasi ve güvenlik kriziyle boğuşmaktadır.

Haiti ülkesi 1957-1986 yılları arasında Baba ve ardından oğlu Bebek Doc Duvalier tarafından 30 yıl boyunca diktatörlükle yönetilmiştir.

Haiti halkı, diktatör parçası Baba Doc’un bir zombi ordusu olduğuna inanmaktadır. 1907 yılında Port-au Prince kentinde doğan ve derisinin rengi nedeniyle tıpkı diğer siyahîler gibi ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kalan baba Duvalier, yoksul insanlara yardım etmek için doktorluk mesleğini seçmiş ve hastanelerde en çok ihtiyaç duyanlara yardım ettiği için ‘‘Papa-Baba’’ lakabını almıştır.

Haiti ve ülkeyi 30 yıl diktatörlükle yöneten Papa ve Baby Doc. Fotoğraf: AFP

Ancak 1957 yılında devlet başkanı seçildikten sonra ilk işi rakiplerini sürgüne göndermek ve bertaraf etmek olmuştur. Bununla da yetinmeyen diktatör parçası anayasayı değiştirmiş ve yandaşlarını önemli hükümet görevlerine getirmiştir. Somut güç olarak da yerini sağlamlaştırmak isteyen diktatör tıpkı Hitler’in SS (Schutzstaffel) yarı askerî örgütü gibi bir Ulusal Güvenlik Gönüllüleri gücü oluşturmuştur.

Sözde Ulusal Güvenlik Gönüllüleri gücü Los Tonton Macoutes olarak anılmaktadır ve ismi de geleneksel Vudu kültürünün Haiti versiyonunda çocukları kaçırıp yediğine inanılan bir Vudu kötü figürüdür.

Tahmin ettiğiniz gibi bu Los Tonton Macoutes, rejim için tehdit olarak gördüklerine işkence yapma ve öldürme izni olan korkunç bir gruptur. Papa Doc bu gruba Vudu rahip ve cadılarını da dâhil etmiş ve cahil Haitililerin Los Tonton Macoutes canilerinin doğaüstü güçleri olduğuna inanmalarını sağlamıştır.

Vudu geleneğinde güçlü cadıların ölüleri diriltip zombi formunda yaşama geri döndürdüklerine dair bir inanç vardır. Ama bu zombiler, filmlerde görülen, ağır hareket eden ve insanların beyinlerini yiyenler gibi değildirler. Bu zombiler bilinçli ve sadece kendilerini hayata geri döndüren (Örneğimizde diktatör parçası Papa Doc) itaat eden yaratıklardır.

Los Tontons Macoutes

Cahil Haitililer Papa Doc’un zombilerden oluşan bir ordusu olduğuna inanmış, inanmayan akıllı ve zeki insanlar ise iktidarda kaldığı 20 yıl boyunca Papa Doc tarafından öldürülmüştür.

‘‘Baba’’ lakaplı yardımsever diktatörün nasıl böyle kana susamış bir caniye dönüşmesinin sırrını anlamak için diğer diktatör parçalarının yaptıklarına bakmak yeterlidir.

Solda; eski Papa Doc, yeni Vudu diktatörü François Duvalier’in cenaze töreninden görüntüler. Sağda, tıpkı diğer insanlar gibi ölen diktatör parçası görülmektedir.

ABD Başkanı J. F. Kennedy’i dahi yaptığı büyüler ve lanetlerle öldürdüğünü iddia eden, Haiti ülkesini ömrü boyunca yönetmek isteyen ve tek aday olmasına rağmen seçim dahi yaptıran eski baba lakaplı doktor ve yeni diktatör parçası, 1971 yılında tıpkı diğer insanlar gibi ölmüştür.

Haitililer Ülkelerini Neden Terk Ediyor?

Haiti vatandaşlarının ülkelerinden kaçış nedenleri arasında çete terörü ve fakirlik başta gelmektedir. Havaalanına gelen ve çoğunluğu Haiti vatandaşı olan göçmenler otobüslerle kentte bulunan çeşitli barınma yerlerine götürülmekte ve gün sonuna kadar yer bulamamaları durumunda kendilerini güvende hissedecekleri bir yere gitme şansı verilmektedir. Bu durumdaki birçok göçmen de havaalanını seçmektedir.

Kaynak: NBC Boston

Geceleri Logan Uluslararası Havaalanı E Terminali’ne akın eden göçmenler arasında; bebekler, kadınlar ve çocuklar da bulunmakta ve zavallı insanlar duş imkânı dahi olmayan terminalde ıslak havlularla temizlenmeye çalışmaktadır.

Bölge sakinlerinden Katurah Douce adlı kadın her gün havaalanına gittiğini ver zor durumdaki göçmenlere yardım etmek için elinden geldiğini yaptığını söylemektedir. Katurah’a göre zavallı göçmenler gerçekten çok zor ve ümitsiz bir durumdadırlar.

Massachusetts eyaleti acil barındırma sisteminin toplam kapasitesi 7.500 ailedir ve bu limit aşıldığından, ülkeye gelmeye devam eden göçmenler kiliseler ve hastane bekleme odalarının yanı sıra havaalanı bekleme salonlarında dahi misafir edilmektedir.

Haiti İti Çete Reisleri

Geçmişte Papa ve Baby lakaplı diktatör parçaları yönetiminde Los Tontons Macoutes zulüm ve işkencelerinin kurbanı olan Haiti halkı günümüzde ise sayıları 300’den fazla olan HAİTİ İTİ çete reislerinin yarattığı kargaşa ve güvensizlik nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalmaktadır.

Günümüzün Los Tontons Macoutes’leri – Haiti halkına kan kusturan çete liderleri. Kaynak: Reuters ve YouTube

Ülkede güvenliği sağlayamayan Haiti hükümeti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden yardım çağrısında bulunmak zorunda kalmıştır. Haiti halkı da güvenliğinin sadece ülke dışından gelecek dış güçler tarafından sağlanabileceğine inanmaktadır.

2024 yılının ilk dört ayı Haiti halkı için en ölümcül süre olmuş ve yaklaşık 2.500 Haitili hayatını kaybetmiştir. Üst düzey bir Birleşmiş Milletler yetkilisi Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulunarak; Ekim 2023 ayında onaylanan 15 üyeli Çokuluslu Güvenlik Destek Misyonu’nun derhal ülkeye getirilmesi çağrısında bulunmuştur.

Genel Sekreter Özel Temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Haiti Entegre Ofisi Başkanı Maria Isabel Salvador, çetelerin Mart 2024 ayı başlarında koordineli olarak altyapı tesisleri, polis merkezleri, hastaneler, dinsel yerler ve başkentteki iki hapishaneye saldırı düzenlediklerini ve bir önceki döneme göre çete şiddetinin %53 oranında arttığını ifade etmektedir.

03 Mart 2024 tarihinde Port-au Prince kentindeki iki hapishaneden 4.700’den fazla mahkûm kaçmış ve ülkede büyük bir kaosa neden olmuştur. Mevcut durum; 07 Temmuz 2021 tarihinde Başkan Jovenel Moise suikastından bu yana görülen en korkunç durumdur.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.