Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Borcu Olan Ülkeler Yandı

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

COVID-19 Aşısı Bulundu

Borcu Olan Ülkeler Yandı

 

Sağlık ve küresel ekonomi için çok güzel, fakat borçlu ülkeler için kötü haber. Kanada’nın borç faizi, etkili bir aşı bulunduğu açıklaması sonrasında sadece bir günde 1.02 milyar dolar artmıştır.

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Kasım 2020


Pfizer şirketinin bu hafta başlarında etkili bir COVID-19 aşısının bulunduğu yönündeki açıklaması, belki de 1970’li yıllarda çiçek hastalığının yeryüzünden silindiği haberinden sonra tıp dünyasındaki en iyi haberdir.

 

Fakat insan sağlığı ve tıbbi açıdan çok iyi olan bu haber, Kanada’nın son zamanlarda büyüyen federal borcu göz önüne alındığında, vergi ödeyen vatandaşlar açısından iyi bir haber olmayabilir.

 

Yatırımcılar, salgın nedeniyle uygulanan karantina etkilerinden kurtulan ekonomide çok daha hızlı bir iyileşme beklediklerinden, aşının bulunduğu yönünde yapılan açıklama sonrasında devlet borcu faiz oranları bütün dünya genelinde yükselmiştir.

 

10 yıllık Kanada Hükümet tahvillerine ödenen oran, Pfizer şirketinin duyurusu sonrasında sadece bir gün içinde 0,64’ten 0,75’e sıçramıştır. Bu Federal Hükümetin bu yıl aldığı 330 milyar dolar borca ödenecek olan faizde, ilave 363 milyon dolar, bütün federal borçta ise 1.02 milyar dolar ilave faiz yükü anlamına gelmektedir.

Ve faiz yükündeki bu büyük artış, şimdilerde rekor seviyelerde düşük olan oranlardaki çok küçük bir sıçramadan kaynaklanmıştır.

 

Birçok finans uzmanının, salgın sona erdiğinde hükümetin harcamaları kontrol etmeye odaklanması gerektiğini söylemesinin nedeni, ekonomideki bu dayanıksızlıktır. Kanada, COVID-19 krizi esnasında G20 ülkeleri içinde borcu en hızlı yükselen ülkedir.

G20 ÜLKELERİ. Kaynak: SAG Infotech Private Limited

 

Bazı piyasa izleyicileri halen dip seviyelerde olan konut kredi oranlarının daha ne kadar süre dayanabileceğini merak ederken, diğer borçlular da ekonomideki sıkışmanın olumsuz etkisinde kalabilirler.

 

Önceki Makale  Libya Ateşkes Anlaşmasında Türkiye ile İlgili Öyle Kritik Bir Madde Var ki!..

Capital Economics ekonomi uzmanı Stephen Brown, Kanada’nın ekonomik büyümesinin daha iyi bir performans göstermesi durumunda gelecekteki faiz oranı artışlarının zamanlamasının öne çıkabileceğini dile getirmiştir.

 

Brown, Kanada ekonomisinin yine de iyi performans göstermesi durumunda, Kanada Dolarının değerinin yükseleceğini, bunun da enflasyonu düşüreceğini ve faiz oranlarındaki artışa engel olacağını tahmin etmektedir.

 

Brown, Pfizer şirketi tarafından yapılan aşının bulunduğuna yönelik açıklamanın petrol fiyatlarının da yükselmesine neden olduğuna dikkat çekerek, bunun Kanada’nın petrol ihraç eden eyaletleri için ender iyi haberlerden bir tanesi olduğunu belirtmektedir.

 

Halen ticaret dengesi negatif olan dünyanın en büyük onuncu ekonomisi Kanada; gelirlerini yabancı sermaye, dış direkt yatırımlar, altın rezervleri, ham petrol üretimi, turizm, petrol ihracatı, çelik, tarım ürünleri, elektrik ve silah satışlarından elde etmektedir.

Kanada Günü Törenine katılan Claire Scott ve Kaitlin O’Callaghan kameralara gülümserken. Foto: Dave Chidley/ THE CANADIAN PRESS

 WIKIPEDIA verilerine göre Kanada, dünyada en fazla petrol rezervine sahip üçüncü ülkedir. Doğal kaynaklar açısından çok zengin olan ülke enerji süper gücü olarak adlandırılmaktadır. Doğal gaz satan dördüncü büyük ülke olan Kanada’nın nüfusu geniş arazisine göre çok azdır. Kanada halkı diğer OECD ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir hayat standardına sahiptir. Toplam 156 ülkenin değerlendirildiği dünya mutluluk sıralamasında Kanada dokuzuncu sıradadır.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Kredi Notumuz Neden Düşüyor?

  Yoksa Sıfırı Tüketiyor muyuz? Kredi Notumuz Neden Düşüyor? Türk...

Amerikan Destekli Suudilerin Katar’dan Talepleri

Amerikan Destekli Suudilerin Katar’dan Talepleri Derhal Katar’daki Türk Askeri Varlığını...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPEİHALE TCDD tarafından...

Sincan’dan İlk Yazı: Bir Durum Değerlendirmesi

Nezarethaneden Yazılar Sincan’dan İlk Yazı: Bir Durum Değerlendirmesi Müyesser Yıldız,...

Orman Yangınları ile Mücadele

Ateşe Karşı Ateşle Savaş Orman Yangınları ile Mücadele   Ateş...

Kapat