13° Az bulutlu

Blinken’den Sisi Güzellemeleri

GÜNCEL POLİTİKA - 27 Mayıs 2021 21:35 A A

Blinken’den Sisi Güzellemeleri

 

ABD’li bakan Mısır Devlet Başkanına İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes ve Libya’daki çabaları için teşekkür etti.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Mayıs 2021

 

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken 26 Mayıs 2021 günü Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah Al Sisi ile bir araya gelmiştir.

 

İkili arasında yapılan görüşmede Blinken, Mısır’ın İsrail ve Hamas ile Gazze’deki diğer gruplar arasındaki ateşkes anlaşmasında oynadığı kritik rol ve Amerikan vatandaşlarının güvenli bir yere tahliyesindeki yardımı nedeniyle ABD Başkanı Biden’in takdirlerini Al Sisi’ye iletmiştir.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Mısır ve Birleşik Devletleri arasındaki güçlü ortaklığı ve Başkan Biden’in bu ilişkiye olan bağlılığını dile getirmiştir. Blinken, Birleşik Devletlerin Mısır’ın su güvenliğine olan taahhütlerini yinelemiş ve Afrika Birliği liderliğinde yürütülen Grand Ethiophian Renaissance Dam meselesinin çözümü için sonuç odaklı müzakerelerin acilen yeniden başlaması konusundaki kararlılığını ifade etmiştir.

Dışişleri Bakanı Blinken, Mısır’ın Libya’daki çabalarını da övmüş ve iki ülkenin Irak Hükümetine ortak yardımlarına dikkat çekmiştir. Bakan ayrıca insan haklarının öneminin altını çizmiş ve iki lider yapıcı bir diyalog konusunda anlaşmıştır.

Yaklaşık olarak 5 milyar dolara mal olması beklenen ‘‘Grand Ethiophian Renaissance Dam’’, Blue Nile (Mavi Nil) üzerinde inşa edilecek ilk büyük hidroelektrik santralidir. Su havzasının yüzölçümü, Kahire kentinin dört katı büyüklüğündedir ve doldurulmasının 5-15 yıl süreceği tahmin edilmektedir. Su ihtiyacının %90’ını Nil Nehrinden sağlayan Mısır, barajın suyun azalmasına ve verimli tarım arazilerinin yok olmasına neden olacağından korkmaktadır. Oysa Nil Nehri sularının %60’ı Etiyopya topraklarında doğmaktadır ve ülke elektrik ihtiyacını dışarıdan karşılamaktadır. Barajın tamamlanmasının ardından, nehir tarafından her yıl Mısır ve Sudan’a taşınan milyonlarca ton ağırlığındaki verimli toprak kaybının da önüne geçilmiş olacaktır.

Önceki Makale  Akdeniz’de Rum Oyunları

Yapımına 02 Nisan 2011 tarihinde başlanılan ve binlerce insana şimdiden iş imkânı sağlayan 16 türbinli hidroelektrik santrali İtalyan Salini Impregilo şirketi tarafından inşa edilmektedir. Santralin inşasında 32 farklı ülkeden 450 kadar yabancı işçi de çalışmaktadır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 21:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: