Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Birleşmiş Milletler Dünya Kadın Konferansı

Birleşmiş Milletler Dünya Kadın Konferansı

Çin yönetimi tarafından Uygurlar ve diğer azınlık gruplarının üyelerine karşı sürdürülen kampanya kapsamında; kadınlar zorunlu kürtaj, zorla kısırlaştırma ve doğum kontrol cihazlarının istemleri dışı implantasyonu gibi zorlamalara maruz kalmaktadırlar. Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02 Ekim 2020

 

Dünya Kadınlar Gününde (08 Mart) New York kentinde protesto eylemlerine katılan kadın göstericiler. Kaynak: Kyodo

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dördüncüsü, BM’nin 50’nci kuruluş yıldönümü olan 1995 yılında 04-15 Eylül tarihleri arasında Beijing’de düzenlenen Dünya Kadın Konferansına katılan hükümetler.  Beijing Deklarasyonu ile aşağıda sıralanan taahhütlerini kabul etmiş ve yinelemişlerdir.

  • Kadın ve erkeklerin eşit haklarına ve doğuştan değerli olduklarına ve Birleşmiş Milletler Kuruluş Yasası’nda kabul edilen diğer karar ve ilkelere, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne ve diğer uluslararası İnsan Hakları Belgeleri’ne, özellikle Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ne ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne, Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması Deklarasyonu ve Kalkınma Hakkı Bildirgesi’ne bağlılığımızı;
  • Bütün insan haklarının ve temel özgürlüklerin vazgeçilemez, ayrılamaz ve bölünemez bir parçası olarak kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının tam uygulanmasını güvence altına almayı;
  • Eşitlik, kalkınma ve barışa ulaşmak amacıyla düzenlenen daha önceki Birleşmiş Milletler konferans ve zirvelerinde –1985’de Nairobi’de kadın konusunda, 1990’da New York’ta çocuklar konusunda, 1992’de Rio de Janerio’da çevre ve kalkınma konusunda, 1993’de Viyana’da insan hakları konusunda, 1994’te Kahire’de nüfus ve kalkınma konusunda ve 1995’te Kopenhag’da sosyal kalkınma konusunda– elde edilen görüş birliği ve ilerlemeyi temel almayı;
  • Kadının İlerlemesi için Nairobi İleriye Yönelik Stratejilerinin tam ve etkili bir şekilde uygulanmasını başarmayı;
  • Düşünce, vicdan, din ve inanç özgürlüğü dâhil kadınların güçlendirilmesi ve ilerlemesini ve böylece bireysel olarak ya da toplumda diğerleriyle birlikte kadın ve erkeklerin manevi, ahlaki, ruhsal ve zihinsel ihtiyaçlarına katkıda bulunmayı ve bu yolla onlara toplumdaki tüm potansiyellerinin farkına varmaları ve kendi hayatlarını, kendi arzularına göre biçimlendirmeleri fırsatını garanti etmeyi taahhüt ediyoruz.


Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike R. Pompeo Dördüncü Dünya Kadın Konferansının 25’inci yıldönümü nedeniyle aşağıdaki mesajı yayımlamıştır.

Bu yıl, Beijing’de düzenlenen Dünya Dördüncü Kadın Konferansı’nın 25’inci yıldönümüdür. 1995 yılında Birleşik Devletler, diğer BM üyesi ülkelerle birlikte bir araya gelerek dünyanın her yerinde kadınları güçlendirmek ve kadın eşitliğine katkı sağlamak maksadıyla cesur adımlar atmıştır. Birleşik Devletler geçtiğimiz 25 yılda kaydedilen ilerlemeden büyük bir memnuniyet duymaktadır ve ben, Trump yönetiminin ülke içi ve dışında kadınları güçlendirmedeki süregelen liderliğinden büyük bir gurur duymaktayım.

Ne yazık ki Dördüncü Dünya Kadın Konferansına ev sahipliği yapan ülkenin liderleri tam aksi yönde hareket ederek 25 yılı heba etmişlerdir. Çin yönetimi tarafından Uygurlar ve diğer azınlık gruplarının üyelerine karşı sürdürülen kampanya kapsamında; kadınlar zorunlu kürtaj, zorla kısırlaştırma ve doğum kontrol cihazlarının istemleri dışı implantasyonu gibi zorlamalara maruz kalmaktadırlar. Çin Komünist Partisi, Çinli kadın hakları savunucularının ifade ve örgütlenme özgürlüklerini engellemek maksadıyla sansür ve keyfi gözaltı uygulamalarını sürdürmektedir. Çin Komünist Partisinin eylemleri, çeyrek asırlık söylemlerinin aksine gerçek niyetini net bir şekilde ortaya koymaktadır.

 Dördüncü Dünya Kadın Koferansı’nın 25’inci yıldönümünde Birleşik Devletler; bütün kadınların ekonomik, politik ve sosyal açılardan güçlendirilmesine olan taahhüdünü yinelemektedir. Uluslararası toplumu, Çin Halk Cumhuriyeti tek parti devleti tarafından kadınlara karşı işlenen korkunç ve halen sürmekte olan tacizleri kınamaya ve BM üye ülkelerini, çok taraflı forumları; demokratik değerler, insan hakları, kadınların güçlendirilmesi, barış ve güvenliğin daha da ileriye taşınması yerine sadece kendi dar çıkarlarını geliştirmek ve meşrulaştırmak maksadıyla kullanan Beijing yönetimine engel olmaya davet ediyoruz.

 

 

Yazar Profili

Yazar
SON YAZILARI
Önceki Makale  Bedelli Askerlik ve Başkanlık Sistemi (?)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
28 ŞUBAT DAVASI’NDA ÖNEMLİ AŞAMAYA YAKLAŞIRKEN

28 ŞUBAT DAVASI'NDA ÖNEMLİ AŞAMAYA YAKLAŞIRKEN Yazar: Alican Türk, Sun...

Suriye’de Yaşananlar, PYD/YPG ve Reza Zarrab Davası Hakkında Algılar ve Gerçekler

Suriye’de Yaşananlar, PYD/YPG ve Reza Zarrab Davası Hakkında Algılar ve...

 Zeytin Dalı Harekâtı

 Zeytin Dalı Harekâtı Sun Savunma Net, 20 Şubat 2018 Türk...

Çocuk Gelin miydi?

Çocuk Gelin miydi? Elon Musk’ın eski eşi İngiliz aktris Talulah...

Şu Meşhur 28 Şubat MGK Kararları

Şu Meşhur 28 Şubat MGK Kararları   Alican TÜRK, Sun...

Kapat