Açık

Biden ve COVID-19 Aşıları

GÜNCEL POLİTİKA - 24 Eylül 2021 08:27 A A

Biden ve COVID-19 Aşıları

 

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 24 Eylül 2021

 

ABD Başkanı Joe Biden, başkanlık seçim kampanyası esnasında COVID-19 aşı uygulamasını zorunlu yapmayacağı konusunda Amerikan halkına söz vermiştir. Verdiği sözü unutan Başkan Biden, anlaşılmaz bir şekilde 09 Eylül 2021 tarihli bir icra emriyle 100 veya daha fazla çalışanı olan bütün şirketlerin çalışanlarına COVID-19 aşısı ya da haftalık test yapılması zorunluluğunu getirmiştir. Başkan Biden icra emrinin yaptırım gücünü artırmak maksadıyla da her ihlalin federal yasalar kapsamında 14.000 ABD dolarına kadar para cezası ile cezalandırılacağını açıklamıştır.

Biden’in icra emrine göre federal çalışanlar ve yükleniciler de aşı olma ya da haftalık PCR testi yapmak zorundadır. Ancak her nedense posta işçileri ile Kongre üyeleri ve çalışanları bu zorunluluktan muaf tutulmuştur.

Başkan Biden ayrıca icra emrine uymayan eyalet valilerine karşı başkanlık yetkisini kullanacağını da ifade etmiştir. Sözünden dönen ihtiyar başkan aşıyla ilgili bu zorunlulukları getirmeye çalışıyor olsa da anayasaya uymadığı gerekçesiyle 28 eyalet federal aşılama emirlerine karşı koymaktadır.

İşin garip tarafı ise daha önce COVID-19 hastalığına yakalanan ve iyileşenler, yani vücutlarında bu virüse karşı antikor oluşan ABD vatandaşlarının da zorunlu aşı ya da PCR testlerine tabi tutulacak olmalarıdır. Doğal bağışıklıkları nedeniyle zorunlu COVID-19 aşılarına ihtiyaç duymayan ve aşı olmanın kendilerine hiçbir fayda sağlamayacağı bazı Amerikan vatandaşları tarafından başkanın icra emrine karşı açılan davalar sürmektedir.

Cumhuriyetçi Ulusal Komite de (Republican National Committee) anayasaya aykırı bir icra emri vermesi nedeniyle Biden yönetimi aleyhine dava açacaklarını duyurmuştur.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA-Food and Drug Administration) Comirnaty adlı aşının kullanılmasına tam onay vermiş olsa da bu aşı henüz piyasaya sürülmemiştir. Piyasaya sürülen mevcut tek Pfizer aşısı BNT162b2 adı verilen aşıdır ve hâlâ acil kullanım izni olan bu aşı ile Comirnaty aşıları arasında yasal yükümlülükler açısından çok büyük farklar bulunmaktadır.

Önceki Makale  Kriz 12 ay daha sürebilir ve 7,9 milyon insan hastaneye yatabilir

Fotoğraf: Jan Felix Christiansen/Pixabay

 

‘‘Seçilmesi durumunda aşılanma zorunluluğu getirmeyeceğini ifade eden Joe Biden Amerikalılara yalan söylemiştir. Şimdi ülkenin her yerindeki küçük işletmeler, çalışanlar ve aileler bedel ödeyeceklerdir. Birçok Amerikalı gibi ben de aşı taraftarıyım, ancak zorunlu olmasına karşıyım. Birçok küçük işletme ve çalışan Başkan Biden’in anayasaya aykırı eylemleri ve otoriter kararnameleriyle mücadele edecek para ve yasal imkânlara sahip değildir, işte bu nedenle kararnamenin yürürlüğe girmesi durumunda RNC, Amerikalıları ve özgürlüklerini korumak maksadıyla yönetim aleyhine dava açacaktır.’’ Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi Başkanı Ronna McDaniel

‘‘Başkan Biden, utanç verici ve beceriksiz Afganistan çekilmesi üzerindeki dikkatleri dağıtmak için o kadar çaresiz bir durumda ki çılgınca şeyler söylüyor ve anayasaya aykırı icra emirleri yayınlıyor. Bu, 11 Eylül saldırılarının 20’nci yıldönümünde, başkanın Amerikan vatandaşlarını Taliban’ın eline bırakmaya yönelik ahlaki açıdan utanç verici kararı üzerindeki dikkatleri başka yöne çekmek için yapılan gülünç bir girişimdir.’’ Nebraska Cumhuriyetçi Parti Senatörü Ben Sasse.

Florida Valisi Ron DeSantis. Fotoğraf: SOPA IMAGES/LIGHTROCKET VIA GETTY IMAGES.

 

Florida Eyalet Valisi Ron DeSantis, Başkan Biden’in icra emrine karşı kendi icra emrini yayınlayarak; COVID-19 aşı zorunluluğunu çalışanları için zorunluluk haline getiren herhangi bir yerel yönetimin her ihlal başına 5.000 ABD doları para cezasına çarptırılacağını ilan etmiştir.

Vali DeSantis 13 Eylül 2021 günü yaptığı basın toplantısında; ‘‘Ülkeye hizmet eden kadınlar ve erkeklerin yanında olacağız. Florida’da insan yaşamını koruyacağız. İnsanların aşı zorunluluğu yüzünden işlerinden kovulmalarına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Sadakatle ülkesine hizmet eden insanları, kendi sağlıkları hakkındaki tamamen kişisel seçimleri nedeniyle bir kenara atamazsınız. Bu insanların bir kenara atılmalarına ve işlerini kaybetmelerine kesinlikle izin vermeyeceğiz’’ ifadelerini kullanmıştır. Vali DeSantis’in basın toplantısında yaptığı konuşma YouTube topluluk standartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle YouTube tarafından silinmiştir.

Önceki Makale  İmama göre başarısız darbenin arkasındaki isim Erdoğan

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 08:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: