Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Belarus Polisi

Belarus Polisi

Seçim protestolarının sürdüğü bir ortamda saldırıya geçen Belarus polisi görevlerini yapan gazetecileri tutukladı.

 

Committee to Protect Journalists (CPJ), 10 Ağustos 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 12 Ağustos 2020

 

 

Belarus başkanlık seçimi sonrasında 09 Ağustos 2020 günü Minsk kentinde düzenlenen bir protesto gösterisi esnasında yolu bloke eden Belarus polisi ile konuşan bir protestocu. Süren protestolar ortasında saldırıya geçen Belarus polisi gazeteci ve protestocuları tutuklamıştır. Kaynak: AP/Sergei Grits

Vilnius, Lithuania, 10 Ağustos 2020— Committee to Protect Journalists (CPJ) bugün yaptığı açıklamada; Belarus yetkililerinin ülkede sürmekte olan gösterileri haber yapmak isteyen gazetecilere saldırmayı ve tutuklamayı durdurmasını ve basına saldıran polislerden hesap sorulmasını talep etmiştir.

 

Belarus Gazeteciler Birliği tarafından derlenen veriler ve gazetelerde yer alan haberlere göre; Belarus polisi dün başkent Minsk’te polis en az dört gazeteciye saldırmış ve en az beş gazeteciyi de tutuklamıştır

 

Basında yer alan haberlere göre, protestolar bugün de sürerken, Minsk ve ülkenin batısında yer alan Hrodno kenti polisi en az üç gazeteciyi tutuklamış ve bir tanesini de plastik mermi ile yaralamıştır.

 

Basında yer alan haberlere göre; Başkan Aleksandr Lukashenko’nun siyasi muhalefet tarafından itiraz edilen dün yapılan seçimlerde ezici bir zafer kazandığını ilan etmesi sonrasında ülkenin her yerinde protesto gösterileri düzenlenmiştir.

 

CPJ Avrupa ve Merkezi Asya program koordinatörü Gulnazo Said; Belarus yetkililerinin protesto gösterilerini haber yapmaya çalışan basın mensuplarına saldırılarına derhal son vermesini ve gazetecilere saldıran polislerden hesap sorulmasını talep etmiştir. Said açıklamasında; gazetecilerin ülke tarihinde çok önemli bir yer tutan bu olayları özgür ve zarar görmeden haber yapabilmeleri gerektiğinin altını çizmiştir.

 

Minsk kentinde 14 Temmuz 2020 günü düzenlenen bir protesto esnasında göstericileri tutuklayan polis yetkilileri.

 

Gazeteciler Birliği ve basında yer alan haberlere göre; dün gerçekleşen olaylarda, Minsk polisi Associated Press foto muhabiri Mstyslav Chernov, Rus haber ajansı Meduza muhabiri Maxim Solopov ve haber sitesi Daily Storm muhabirleri Anton Starikov ve Dimitri Lasenko’yu dövmek için sopa kullanmıştır. Olayı haber yapan gazetecilerin attığı Twitter mesajlarına göre yaralanan ve beyin sarsıntısı geçirme ihtimali olan Chernov hastaneye kaldırılmıştır.

Gazeteciler birliğine göre; Starikov ve Lasenko polisin saldırısı sonrasında kısa bir süreliğine tutuklanmış ve haklarında hiçbir suçlama yapılmadan serbest bırakılmıştır. Basında yer alan haberlere göre; Belarus polisi, bağımsız uydu yayın kanalı Belsat TV temsilcisi Irina Slavnikova’yı da kısa süreliğine gözaltına almış ve aleyhinde hiçbir suçlama yapmadan serbest bırakmıştır.

Birleşik Devletler Kongresi tarafından desteklenen Radio Free Europe/Radio Liberty yayıncı kuruluşuna göre; sivil giyimli Belarus polisi bunların yanı sıra; seçim haberleri yapan bağımsız Rus yayıncı kuruluşu Dozhd TV’den gazeteciler Vladimir Romensky, Vasily Polonsky ve Nikolay Antipov’u da Minsk kentinde tutuklamış ve birkaç saat sonra ülke dışına çıkarmıştır

 

Önceki Makale  Rusya Dostlarını Kendisine Yakın Tutuyor, Türkiye'yi ise Çok Daha Yakın

Kaynak: En24News

 

Sputnik ve basında yer alan diğer haberlere göre Minsk kentinde polis, Rus günlük Komsomolskayaravda gazetesi muhabiri Semyon Pegov ve Rus devlet haber ajansı Sputnik muhabiri Yevgeny Oleynik’i de tutuklamıştır.

Bağımsız Telegram haber kanalı Baza’ya göre Pegov, durumu istikrarsızlaştırmak suçlamasıyla halen polis tarafından gözaltında tutulmaktadır ve suçlu bulunması durumunda sekiz yıl hapis cezası alabilir. Sputnik gazetesine göre ise kısa bir süreliğine tutuklanan Oleynik serbest bırakılmıştır.

Ayrıca Hrodno polisi de Polonya uydu yayıncı kuruluşu Polsat muhabiri Jan Roman’ı da tutuklamıştır. Bu haber hazırlığında CPJ, Roman’ın serbest bırakılıp bırakılmadığı bilgisine ulaşamamıştır.

Minsk polisi, bağımsız haber sitesi Nasha Niva muhabiri Nataliya Lyubneuskaya’yı da plastik mermi ile yaralamıştır. Olaya tanık olana gazetecilerin haber ve Twitter mesajlarına göre Nataliya tedavi maksadıyla hastaneye kaldırılmıştır.

07 Ağustos 2020 tarihinde Belarus yetkililer, Radio Free Europe/Radio Liberty’nin bağlı yayın kuruluşu Current Time muhabirleri Iryna Romaliyskaya, Yury Baranyuk ve Ivan Hrebenyuk adlı Rus gazetecileri de ülke dışına çıkarmış ve ülkeye girişlerini 10 yıllığına yasaklamıştır.

Basında yer alan haberlere göre; 08 Ağustos 2020 tarihinden beri Hrodno, Brest ve ülkenin doğusundaki Vitsebsk ile Mahiliou kentlerinde polis sayısı açıklanmayan gazeteciyi gözaltına almıştır.

CPJ yorumlarını alabilmek maksadıyla defalarca Belarus İçişleri Bakanlığını aramış fakat telefonlara cevap verilmemiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Sun Savunma Net sitesi, görevlerini yapan gazetecilere kötü muamele yapan, sopalarla döven, plastik mermilerle vuran, tutuklayan, sınır dışı eden ve ülkeye girişlerini yasaklayan Belarus polisi ve yetkililerini şiddetle kınamaktadır.

Bu arada; 1994 yılından beri yapılan başkanlık seçimlerini sürekli olarak kazanan ve Batı tarafından otoriter bir diktatör olarak nitelendirilen Alexander Lukashenko altıncı kez beş yıl süreliğine başkan seçilmiştir.

https://cpj.org/2020/08/belarus-police-attack-and-detain-journalists-amid-election-protests/

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  İZMİR'DEKİ CAMİ, SEVDA NOYAN, FATİH TEZCAN VE DİĞERLERİNİN HATIRLATTIKLARI
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Zavallı Mahluklar

Zavallı Mahlûklar   Sun Savunma Net, 25 Eylül 2019  ...

Erdoğan 28 Şubat’ın Şiarını “RABİA” Yaptı

Erdoğan 28 Şubat’ın Şiarını "RABİA" Yaptı   Alican Türk, Sun...

Çişli Yatağın Davası ve S-400’ler

  Çişli Yatağın Davası ve S-400’ler   Müyesser Yıldız, Sincan...

Beyaz Saray’ın Göktaşı Felaket Planı Hazır

Beyaz Saray’ın Göktaşı Felaket Planı Hazır Yazar: Chelsea Gohd Çeviren:...

GÜL, AKAR, VATAN

GÜL, AKAR, VATAN Naci BEŞTEPE, Sun Savunma Net, 29 Nisan...

Kapat