Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Başları Kesilen Hristiyanlar

Hayvanlara İşkence Medyanın Daha Çok İlgisini Çekiyor

 

Başları Kesilen Hristiyanlar

Bilgiye kolaylıkla ulaşılan çağımızda, Hristiyanlara uygulanan vahşet medyada hiç yer almazken Çin’de domuzlara uygulanan vahşet dünyanın her yerinde manşetlerde haber olmaktadır. Hristiyanların nesli tehlikededir, domuzlarınki değil.

 

Yazar: Giulio Meotti, GATESTONE Institute, 26 Ocak 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31 Ocak 2020 

 

Neler Oluyor?

 

  • Nijerya’da yapılan Piskoposlar Konferansında ülkede uygulanan vahşi katliamlar, Kızıl Kmerler (Khmer Rouge) gerillalarının bir zamanlar Kamboçya’da nüfusu yok etmek için yaptıkları ‘‘Ölüm Tarlaları’’ katliamlarına benzetilmiştir.

  • “Bizler Arami soyundan geliyoruz ve birilerinin bizi korumasını sağlama hakkımız yok mu? Bizi kurbağa olarak görüyorlar, bunu kabul edebiliriz, sadece bizi koruyun ki ülkemizde yaşamaya devam edebilelim’’. Bu sözler; Irak Kürdistanı’nın başkenti olan ve cihatçılardan kaçan birçok Hristiyan’ın yaşadığı Musul’un Suriye Ortodoks Başpiskoposu Nicodemus Daoud Sharaf tarafından 07 Nisan 2017 tarihli National Catholic Register gazetesinde ifade edilmiştir.

  • Bilgiye kolaylıkla ulaşılan çağımızda Hristiyanlara uygulanan vahşet medyada hiç yer almazken, Çin’de domuzlara uygulanan vahşet dünyanın her yerinde gazete manşetlerinde yer almaktadır. Hristiyanların nesli tehlikededir, domuzlarınki değil.

  • Nijeryalı Hristiyanların infaz edildiği son olay, bir İslami Devlet çocuk askeri tarafından gerçekleştirildi. Fransa’da mezbahalarda hayvanlara kötü davrananlar mahkemede bunun hesabını veriyorlar. Fakat aynı Fransa, bugüne kadar yaptıkları katliamlarla Irak kiliselerini mezbahalara çeviren 250’den fazla ISIS (İslami Devlet Terör Örgütü) savaşçısını sınır dışı etmiştir.

 

Düğününe beş gün kala Boko Haram tarafından başı kesilerek öldürülen Nijeryalı Martha Bulus. Kaynak: All Naija Media.

 

Önce, son Noel kutlaması esnasında 11 Nijeryalı Hristiyan’ın başları kesilmiştir. Hemen ertesi gün, Nijerya’nın Borno eyaletinde Katolik kadın Martha Bulus’un düğününden beş gün önce nedimeleriyle birlikte başları kesilmiştir. Sonra, Nijerya’nın Kaduna eyaletindeki Gora-Gan köyünde gerçekleşen ve teröristlerin köy meydanında önlerine çıkan bütün Protestan Hristiyanlara ateş ettikleri ve iki genç Hristiyan kadının hayatlarını kaybettikleri saldırı meydana gelmiştir. Bir Hristiyan öğrenci, İslamcı aşırılık taraftarları tarafından öldürülmüş ve son olarak da rahip Lawan Andimi başı kesilerek vahşice öldürülmüştür.

Rahip Joseph Bature Fidelis, Hristiyanların her gün sokaklarda katledildiğini ve bu katliamlar karşısında sessiz kalınmaması gerektiğini ve acilen yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade etmektedir.

Nijerya’da yapılan Piskoposlar Konferansında ülkede uygulanan geniş çaplı vahşet, Kızıl Kmerler (Khmer Rouge) gerillalarının bir zamanlar Kamboçya’da nüfusu yok etmek için yaptıkları ‘‘Ölüm Tarlaları’’ katliamlarına benzetilmiştir. İnançları nedeniyle geçtiğimiz yıl gerçekleşen 4,300 Hristiyan cinayetinin çoğu Nijerya’da meydana gelmiştir.

Kamboçya’da Kızıl Kmerler örgütünün uyguladığı vahşetten geriye kalanlar. Kaynak: VINJATEK

 

Dini Özgürlük çalışmaları alanında uzman Nina Shea, sahra altı Afrika’da günümüzde İslami Devlet terör örgütü militanları tarafından uygulanan zulüm ve vahşetin, ortaçağda gerçekleşen saldırılardan çok daha acımasız olduğunu dile getirmektedir. Ülkede Hristiyanlara uygulanan ISIS soykırımı, Birleşik Devletler yönetimi tarafından da resmi olarak kabul edilmiştir.

Fransız filozof Bernard Henri Lêvy de bir yazısında; geçtiğimiz ay katledilen Hristiyanların Batı medyası tarafından görmezden gelindiğini ve Afrika’nın bu en kalabalık ülkesinde kitlesel ve vahşi Hristiyan katliamlarının sürdüğünü dile getirmiştir.

Nijerya’da Hristiyanlar katledilirken, küresel medya bu katliamlar yerine, Ziyaretçi ve turist sayısını artırmak maksadıyla; Çin’de bir eğlence parkında bağlanarak 68 metre yükseklikteki bir Bungee Tower’dan atılan ve korkudan çığlıklar atan bir domuzun haberi üzerine odaklanmıştır. Domuzla ilgili haberlere; BBC, The Independent, The New York Times, Sky News, Deutsche Welle ve diğer medya organlarında geniş bir şekilde yer verilmiştir.

Turistler ve ziyaretçilerin ilgisini çekmek maksadıyla; Çin’deki bir eğlence parkında bağlanarak Bungee Jumping atlayışına zorlanan domuz. Kaynak: South China Morning Post

 

Önceki Makale  Radikal Değişiklikler Yapılmadan Türkiye’nin Avrupa Birliğinde Yeri Yok

Çinli domuz, Nijerya’da katledilen Hristiyanlardan çok daha fazla medyanın ilgisini çekmiştir. Huffington Post gazetesinde yer alan bir haberde, eğlence parkına turistlerin ve ziyaretçilerin ilgisini çekmek maksadıyla kullanılan ve korkudan çığlıklar atan Çin’deki domuzun bütün dünyada protestolara neden olduğu ifade edilmiştir. Peki, sadece Hristiyan olduklarından seri katliamlara maruz kalan Nijeryalı Hristiyanlar için neden küresel protestolar yapılmamaktadır?

 

Cincinnati hayvanat bahçesinde bir çocuğun hayatını kurtarmak maksadıyla bir gorilin öldürülmesi de Libya’da bir sahilde dua ederlerken IŞİD teröristleri tarafından başları kesilerek öldürülen 21 Hristiyan’dan çok daha fazla medyanın ilgisini çekmiştir. ABC, CBS ve NBC bir gorilin ölümüne, Hristiyanların vahşice infazlarından altı kat daha fazla yer vermiştir.

 

Musul Ortodoks Başpiskoposu ve cihatçılardan kaçan birçok Hristiyan’ın yaşadığı Irak Kürdistanı’nın başkenti Erbil’de mülteci statüsünde yaşayan Nicodemus Daoud Sharaf da dört yıl önce yaptığı bir açıklamada; dünyanın pandalara çok daha fazla değer verdiğini ifade etmiştir. Bugün gelinen noktada başpiskoposun haklı olduğu ortaya çıkmıştır.

Başpiskopos Sharaf’ın verdiği diğer bir örnek de Avustralya kurbağalarıyla ilgilidir. Avustralya’ya göç eden ve orada bir arazide ev inşa edip bunları satarak para kazanmak isteyen bir Süryani, Sydney kent yönetiminin itirazıyla karşılaşmıştır. Üzerine evler inşa etmek istediği arazinin bir yerindeki delikte sekiz adet kurbağa yaşamaktadır. Sydney yönetimi o arazi üzerinde ev inşa edemeyeceğini söyler. Bankadan kredi çeken ve evleri başka bir arazide inşa etmek zorunda kalan Süryani, sekiz kurbağa nedeniyle ilave olarak 1,4 milyon ABD doları daha harcamak zorunda kalmıştır.

Orta Doğu’da yaşayan Hristiyanlara yardım maksadıyla kurulan Nasarean.org sitesinin kurucusu Benedict Kiely’e göre Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin listesinde çeşitli hayvanlar bulunmaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinde hayvanlara uygulanan şiddet ve zulüm fotoğraflarına medya organlarında yer verilirken Hristiyanlara uygulanan şiddet ve vahşete ise yeterince yer verilmemektedir.  Kiely’e göre yok olma tehlikesi altında olan domuzlar değil, Hristiyanlardır.

 

Çevirenin Notları: Giulio Meotti tarafından kaleme alınan ve GATESTONE Institute web sitesinde yayımlanan yazının bazı bölümleri aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

TIMETURK’de yer alan ‘‘Boko Haram Nedir?’’ başlıklı haberde Boko Haram örgütüyle ilgili bilgiler aşağıdadır.

‘‘Kelime karşılığı Hausa dilinde “Latin alfabesi haram”, “Batılı eğitim haram” anlamını taşıyan Boko Haram’ın resmi adı “Cemaat es-Sulh Sünnet Li Dava Vel Cihad” dır.  (Dava ve cihat için barış ve sünnet cemaati)

Boko ya da Buku kelimesi İngilizce book kelimesinden türetilmiştir. Esasen Arap alfabesiyle yazılan ve afro asyatik dil grubuna ait olan Hausa dilinin Latin alfabesi ile olan versiyonunu ifade için kullanılır. Boko ya da Buku Haram’ın lafzi karşılığı ‘Latin alfabesi haram’, ‘batılı eğitim haram’ demektir.

Örgüt, özellikle şeriat hükümlerinin geçerli olduğu Nijerya’nın kuzey kesiminde daha etkili konumdadır. Boko Haram örgütü binlerce insanı öldürme, kent ve kiliseleri yakma, göçlere sebep olma, genç kızları dini gerekçelerle kaçırıp satma gibi pek çok eylemle gündeme gelmiştir.’’

 

Önceki Makale  Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da Barış Yapmalı

Yazının orijinal metnine ve Boko Haram örgütüyle ilgili video görüntülerine aşağıdaki linkler üzerinden erişebilirsiniz.

 

Cruelty to Animals Gets More Media Coverage than Beheaded Christians

The Bishops’ Conference of Nigeria described the area as “killing fields”, like the ones the Khmer Rouge created in Cambodia to exterminate the population. “We are Aramaic people and we don’t have this right to have anyone protect us? Look upon us as

 

Video – Boko Haram

 

IS ‘beheads Christian hostages’ in Nigeria

The Islamic State group has released a video claiming to show the killing of 11 Christians in Nigeria. IS said it was part of its recently declared campaign to “avenge” the death of its leader Abu Bakr al-Baghdadi during a US raid in Syria in October.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Müyesser Yıldız’dan Açıklama

  Müyesser Yıldız'dan Açıklama Müyesser Yıldız'ın gözaltından yaptığı 9 Haziran...

27 MAYIS SONUÇ VE DEĞERLENDİRMELER

27 MAYIS SONUÇ VE DEĞERLENDİRMELER   Yazan: V. Murat TULGA...

Garip Bir Örgüt Al-Hasdh al-Shaabi

Garip Bir Örgüt  Al-Hasdh al-Shaabi [1] Kendi adıma, bütün Iraklılar...

Macron’a Değil Amerikan Büyükelçisi’ne Dikkat!..

Macron’a Değil Amerikan Büyükelçisi’ne Dikkat!..   Müyesser Yıldız, Sincan Kadın...

Libya Meselesi

Libya Meselesi Ercan Caner, Sun Savunma Net, 29 Aralık 2019...

Kapat