Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Askerin Yemini


ASKERİN YEMİNİ

‘‘Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada, her zaman ve her yerde, milletime ve cumhuriyetime, doğruluk ve muhabbetle hizmet ve kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu, Türk sancağının şanını, canımdan aziz bilip, icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda, seve seve, hayatımı feda eyleyeceğime, namusum üzerine, ant içerim.’’

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 17 Kasım 2020


Birleşik Devletler başkanlık seçimlerinin ardından, seçim sonuçlarıyla ilgili tartışmaların sürdüğü ve çeşitli spekülasyonların yapıldığı bir ortamda, Birleşik Devletler Ordusu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, askerin yemini hakkında hafızalara kazınacak bir açıklama yapmıştır.

 Bu açıklamanın, Başkan Donald Trump’ın henüz seçim yenilgisini kabullenmeyi reddettiği bir zamanda yapılması ve Savunma Bakanı Mark Esper ile bazı üst düzey savunma bakanlığı ile ordu yetkililerini görevden uzaklaştırmasının hemen ardından gelmesi ise önem ve değerini daha da artırmaktadır.

Orgeneral Mark Milley, geçmişte de Başkan Trump’ın elinde İncil ile kilise önünde verdiği pozlarda onun yanında olmaması gerektiğini ifade ederek Amerikan halkından özür dilemiştir.

Kongre’ye; ‘‘Yasalar, seçimle ilgili tartışmaların ABD mahkemeleri ve Kongre tarafından çözülmesini gerektirmektedir, ABD ordusu tarafından değil’’ açıklamasını yapan Orgeneral Milley, askerlerin seçim sonrası iktidarın devir-teslim işine bulaştırılmaması gerektiğinin de altını çizmiştir.

Birleşik Devletler Anayasasının bütün ordu personeli için tek rehber olduğunu ifade eden Orgeneral Milley, üniforma giyen bütün herkesin Anayasayı gelecek nesillere aktarmak için ölmeye hazır olduğunu vurguladığı konuşmasında; Amerikan ordusunun mottosunda yer alan ‘‘This, we will defend. – Bu, savunacağımız şeydir.’’ ifadesine atıfta bulunarak, ‘‘THIS –BU’’ ifadesinin ANAYASA anlamına geldiğini vurgulamıştır.

Birleşik Devletler ordusunun dünyanın diğer silahlı kuvvetlerine nazaran benzersiz olduğunu ileri süren Orgeneral Milley, bu benzersizliğin nedenini de aşağıdaki sözlerle açıklamıştır:

 ‘‘Üniforma giyen bizler için tek yol gösterici Birleşik Devletler Anayasası’dır. Ve biz üniforma giyenler bu anayasayı gelecek nesillere aktarmak için ölmeye hazırız. Biz bir kral veya kraliçeyezalime ya da diktatöre bağlı kalacağımıza dair yemin etmiyoruz! Biz bir şahsa bağlı kalacağımıza dair yemin etmiyoruz. Hayır, biz bir ülkeyekabileye ya da dine bağlı kalacağımıza dair de yemin etmiyoruz. Biz, anayasaya bağlı kalacağımız dair yemin ediyoruz.’’

 

Önceki Makale  Azerbaycan Diplomatik Uçuşlarla Teröristlere Silah Taşıyor

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Putin’in Güçlü Yeni Silahlar İddiasının Arkasındaki Gerçek Mesaj: Zayıflık

Putin’in Güçlü Yeni Silahlar İddiasının Arkasındaki Gerçek Mesaj: Zayıflık  ...

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Konuşması

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Konuşması   Sayın...

F-35 Savaş Uçağı Yere Çakıldı!

F-35 Savaş Uçağı Yere Çakıldı!   Ercan Caner, Sun Savunma...

Suriye Federasyona Doğru Gidiyor. Biz Ne Yapmalıyız?

  Suriye Federasyona Doğru Gidiyor. Biz Ne Yapmalıyız?   Osman...

Yangon

MYANMAR, YANGON   Yazı ve Fotoğraf:  Olay Salcan, 14 Kasım...

Kapat