Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Askerin Yemini


ASKERİN YEMİNİ

‘‘Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada, her zaman ve her yerde, milletime ve cumhuriyetime, doğruluk ve muhabbetle hizmet ve kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu, Türk sancağının şanını, canımdan aziz bilip, icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda, seve seve, hayatımı feda eyleyeceğime, namusum üzerine, ant içerim.’’

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 17 Kasım 2020


Birleşik Devletler başkanlık seçimlerinin ardından, seçim sonuçlarıyla ilgili tartışmaların sürdüğü ve çeşitli spekülasyonların yapıldığı bir ortamda, Birleşik Devletler Ordusu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, askerin yemini hakkında hafızalara kazınacak bir açıklama yapmıştır.

 Bu açıklamanın, Başkan Donald Trump’ın henüz seçim yenilgisini kabullenmeyi reddettiği bir zamanda yapılması ve Savunma Bakanı Mark Esper ile bazı üst düzey savunma bakanlığı ile ordu yetkililerini görevden uzaklaştırmasının hemen ardından gelmesi ise önem ve değerini daha da artırmaktadır.

Orgeneral Mark Milley, geçmişte de Başkan Trump’ın elinde İncil ile kilise önünde verdiği pozlarda onun yanında olmaması gerektiğini ifade ederek Amerikan halkından özür dilemiştir.

Kongre’ye; ‘‘Yasalar, seçimle ilgili tartışmaların ABD mahkemeleri ve Kongre tarafından çözülmesini gerektirmektedir, ABD ordusu tarafından değil’’ açıklamasını yapan Orgeneral Milley, askerlerin seçim sonrası iktidarın devir-teslim işine bulaştırılmaması gerektiğinin de altını çizmiştir.

Birleşik Devletler Anayasasının bütün ordu personeli için tek rehber olduğunu ifade eden Orgeneral Milley, üniforma giyen bütün herkesin Anayasayı gelecek nesillere aktarmak için ölmeye hazır olduğunu vurguladığı konuşmasında; Amerikan ordusunun mottosunda yer alan ‘‘This, we will defend. – Bu, savunacağımız şeydir.’’ ifadesine atıfta bulunarak, ‘‘THIS –BU’’ ifadesinin ANAYASA anlamına geldiğini vurgulamıştır.

Birleşik Devletler ordusunun dünyanın diğer silahlı kuvvetlerine nazaran benzersiz olduğunu ileri süren Orgeneral Milley, bu benzersizliğin nedenini de aşağıdaki sözlerle açıklamıştır:

 ‘‘Üniforma giyen bizler için tek yol gösterici Birleşik Devletler Anayasası’dır. Ve biz üniforma giyenler bu anayasayı gelecek nesillere aktarmak için ölmeye hazırız. Biz bir kral veya kraliçeyezalime ya da diktatöre bağlı kalacağımıza dair yemin etmiyoruz! Biz bir şahsa bağlı kalacağımıza dair yemin etmiyoruz. Hayır, biz bir ülkeyekabileye ya da dine bağlı kalacağımıza dair de yemin etmiyoruz. Biz, anayasaya bağlı kalacağımız dair yemin ediyoruz.’’

 

Önceki Makale  Kimseyi Geride Bırakmayın!

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDEKİ ARBEDE – ABD VATANDAŞI İKİ TÜRK TUTUKLANDI

 TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDEKİ arbede – ABD VATANDAŞI İKİ TÜRK TUTUKLANDI...

Milli Eğitimde Neler Oluyor?

Milli Eğitimde Neler Oluyor? Eğitim İş Sendikası eğitim konusundaki doğrudan...

ABD Başkan Yardımcısı ile Kürt Başkan Barzani Bağımsızlığı Görüşüyor

ABD Başkan Yardımcısı ile Kürt Başkan Barzani Bağımsızlığı Görüşüyor Kissinger,...

Suudi Arabistan’da Güç ve Miras Kavgaları

Suudi Prenses Basmah Kaçırıldı Avukatı Leonard Bennett’e göre prensesin tutuklanmasının...

Oramiral Özden Örnek’in Hâlâ Yanıt Bekleyen Soruları

Oramiral Özden Örnek’in Hâlâ Yanıt Bekleyen Soruları   Sayın Cumhurbaşkanı,...

Kapat