16° Hafif yağmur

Askeri Helikopterler Göreve

SAVUNMA - 1 Ağustos 2021 13:45 A A

Askeri Helikopterler Göreve!

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 01 Ağustos 2021

 

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yüzlerce genel maksat ve yük helikopteri bulunmaktadır. Mevcut helikopterlerin tamamı da gövde altında bulunan harici yük taşıma kancası ile gövdeden asılı olarak yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Helikopterlerin gövde altında bulunan harici yük taşıma kancasıyla çeşitli askeri yüklerin yanı sıra özellikle orman yangınlarında kullanılan Bambi Bucket adı verilen su ve yanmayı geciktirici kimyasal taşıyan sistemler de taşınabilir.

Aşağıda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan döner kanatlı hava araçları ve çeşitli ebat ve taşıma kapasitelerindeki Bambi Bucket ve Bambi Max modelleri görülmektedir. Bambi Bucket sistemleri Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanında en yaygın olarak kullanılan sistemlerdir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde eğitim gören bütün helikopter pilotları temel uçuş eğitimi ve sonrasındaki kıta hayatı boyunca harici yük taşıma eğitimleri almaktadır. Orman yangınlarına harici yük ile taşınan Bambi Bucket sistemleriyle müdahale ise ilave eğitim ve uzmanlık gerektirmektedir.

Özellikle dağlık arazide, sıcak ve soğuk hava farklılıkları nedeniyle oluşan kaldırıcı ve bastırıcı hava akımları, türbülans, duman nedeniyle ortaya çıkan düşük görüş şartları ve rüzgâra karşı dikkatli olmak gerektiğinden operasyona katılacak pilot ve teknisyenlerin özel bir eğitim almaları gerekmektedir.

Solda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan yukarıdan aşağı: UH-1H, Sikorsky, Cougar, CH-47 ve Mi-17 modeli genel maksat ve yük helikopterleri, sağda ise BAMBİ BUCKET ve BAMBI MAX modelleri. Helikopterlerin performanslarına göre belirlenen ve seçilen Bambi Bucket ve/veya Bambi Max modelleri yeterli sayıda tedarik edilerek kullanılabilir.

Aşağıdaki fotoğraflarda çeşitli dünya orduları tarafından orman yangınlarına müdahalede kullanılan askeri helikopterler ve gururla kameralara poz veren mürettebatı görülmektedir.

Önceki Makale  Türkiye Neden Hâlâ NATO’da?

Orman yangınları ile mücadele farklı taktik ve teknikler gerektiren oldukça riskli bir iş olduğundan özellikle pilotlar gerekli eğitimi mutlaka almalıdırlar. Koordinasyon ve işbirliğinin çok büyük önem taşıdığı havadan helikopterle yangın söndürme faaliyetinde pilotlar; nehir, göl ve denizlerden su alma, kalkış, yangın merkezine yaklaşma, su atma ve kaçış taktik ve teknikleri konusunda eğitilmelidirler.

Türk Silahlı Kuvvetleri pilotları yeterli dağlık arazi uçuş eğitim ve becerilerine ve harici yük taşıma alanında da yeterli deneyime sahiptirler.

Çeşitli dünya ordularında helikopterlerin orman yangınlarını söndürme maksadıyla etkin ve verimli bir şekilde kullanıldığı göz önüne alınarak, TSK envanterinde bulunan genel maksat ve yük helikopterleri mürettebata gereken eğitim verilmesini müteakip Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kahraman ateş savaşçılarına yakın hava desteği sağlamak maksadıyla kullanılmalıdır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SAVUNMA - 13:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: