Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Almanya’dan COVID-19 Kurbanlarına Ulusal Anma Töreni

Kısmi Tedbirler Affetmiyor!

Almanya’dan COVID-19 Kurbanlarına
Ulusal Anma Töreni


Koronavirüs salgınında hayatlarını kaybeden yaklaşık 80,000 kurban, Berlin’de Kaiser Wilhelm Memorial Church ve Konzerthaus’da düzenlenen törenlerle anılmıştır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 19 Nisan 2021

 

Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Pazar günü Kaiser Wilhelm Memorial Church’de düzenlenen sabah ayinine katılmış, ikili daha sonra televizyondan da yayınlanan, Konzerthaus konferans salonunda düzenlenen ulusal anma törenine iştirak etmiştir. Ulusal anma törenine katılanların sayısı salgın nedeniyle sınırlı tutulmuştur.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ulusal anma töreninde yaptığı konuşmada; katılanlara ülkenin COVID-19 istatistikleri arkasındaki insanlık trajedisini hatırlatmıştır. Steinmeier konuşmasında; ‘‘Biz, bir toplum olarak kendimize bütün bu rakamların arkasında bireysel kaderlerin ve insan hayatlarının olduğunu yeteri kadar hatırlatmıyoruz. Bunu göz ardı eden bir toplum bir bütün olarak acı çekmeye mahkûmdur’’ ifadelerine yer vermiştir.

Cumhurbaşkanı Steinmeier konuşmasında ayrıca; koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle hastaneler, bakım evleri ve düşkünler evlerinde sevdiklerine veda edemeden yalnız başlarına ölenleri de hatırlatmıştır.

Ulusal anma törenine katılanlar arasında bulunan salgın nedeniyle yakınlarını kaybedenler de yaptıkları konuşmalarda kaybettikleri yakınlarını anmış ve sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması uyarısında bulunmuşlardır.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Berlin Konzerthaus konser salonunda düzenlenen anma törenine katılmıştır. Fotoğraf: Michael Sohn/AP.

Bütün Alman halkı evlerinin pencerelerinde küçük bir mum yakarak törene katılmaya davet edilmiştir. COVID-19 salgını nedeniyle hayatlarını kaybedenler için düzenlenen ulusal anma töreni, Almanya’nın üçüncü dalga ile mücadele ettiği bir zamanda gerçekleşmiştir. Resmi rakamlara göre Almanya’da COVID-19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 79,914’dur ve Almanya; Birleşik Krallık, İtalya, Rusya ve Fransa’dan sonra beşinci sıradadır.

Robert Koch Institute tarafından yapılan uyarıda 15-49 yaş aralığındaki insanlara giderek daha fazla oranda virüs bulaştığını, genç insanlar yoğun bakım ünitelerinde daha uzun süre kaldıklarından bu durumun sağlık sistemine daha fazla yük bindirdiğine dikkat çekmiştir.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel de yaptığı konuşmada; virüsün kısmi tedbirleri affetmediğini ve kısmi tedbirlerin durumu daha da kötüleştirdiğini ifade ederek durumun ‘‘çok ciddi’’ olduğunun altını çizmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Balfour Deklarasyonu

Balfour Deklarasyonu Yüz yıl önce İngiltere, Filistin ana vatanını sonsuza...

Anneciğim Beni Eve Götür

  Trump Kaybediyor mu? Anneciğim Beni Eve Götür   Başkanlık...

İhtimal Bazı Kafalar Kesilecek

  İhtimal Bazı Kafalar Kesilecek   ‘‘Siz küçük, çekik gözlü,...

Donald Trump Uyarıldı

Donald Trump Uyarıldı   Emekli ABD istihbarat subaylarından oluşan VIPS...

TÜRK VATANDAŞLARININ AVRUPA BİRLİĞİNDE SERBEST DOLAŞIM HAKKI

 TÜRK VATANDAŞLARININ AVRUPA BİRLİĞİNDE SERBEST DOLAŞIM HAKKI  Yazan: Ercan Caner, 21...

Kapat