Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Aç Sanatçı

Aç Sanatçı

Yaptığı 5 milyon dolar değerindeki 18 ayar altın ‘‘AMERICA-AMERİKA’’ adını verdiği tuvalet, 2018 yılında New York Guggenheim Müzesi tarafından Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’a teklif edilen ve bu nadide tuvaleti İngiltere’nin Blenheim Sarayından çalınan İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın bu sefer de 120.000 dolara alıcı bulan ‘‘COMEDIAN-KOMEDYEN’’ adını verdiği ‘‘Duvardaki Muz’’ çalışması, bir performans sanatçısı tarafından mideye indirilmiştir…

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 22 Aralık 2020


Solda, sanatçı Maurizio Cattelan’ın 5 milyon dolar değerindeki ‘‘AMERICA’’ adlı altın tuvalet, sağda ise 120.000 dolar değerindeki ‘‘COMEDIAN’’ adlı eserleri.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan Blenheim Palace’den çalınan ‘‘AMERICA’’ adlı altın tuvalet, İngiltere polisinin bütün çabalarına rağmen henüz bulunamamıştır. İngiliz polisi 24 Haziran 2020 tarihinde yedinci şüpheliyi de tutuklamıştır.

Müzede sergilendiği esnada ziyaretçilerin bir seferde azami 3 dakika oturmalarına izin verilen kullanıma hazır, sanatçının ‘‘AMERICA’’ adını verdiği altın tuvaletin bulunması konusunda İngiliz polisi giderek ümitlerini kaybetmektedir.

Yaptığı altın tuvalet 2018 yılında çalınan sanatçı Cattelan’ın ‘‘COMEDIAN’’ adını verdiği, 120.000 ABD dolarına alıcı bulan, duvara bantla yapıştırdığı muz çalışması da 2019 yılı Aralık ayında Miami’de sergilendiği Art Basel’de performans sanatçısı David Datuna tarafından afiyetle mideye indirilmiştir.

Kalabalığın arasına katılan ve duvardaki muzla özçekim fotoğraf çeken Datuna, ansızın 120.000 dolar değerindeki muzu duvardaki yerinden alarak etraftakilerin şaşkın bakışları arasında afiyetle yemiştir.

Sanatçı Cattelan’ı çok takdir ettiğini ifade eden performans sanatçısı Datuna; yaptığı hareketin sanat tarihinde bir sanatçının başka bir sanatçının eserini yemesinin ilk örneği olduğunun altını çizmiş ve gerçekleştirdiği hareketin bir performans sanatı olduğunu ve sıra dışı sanat gösterisine  ‘‘Aç Sanatçı’’ ismini verdiğini ifade etmiştir.

Solda; Guggenheim Müzesinden,  Beyaz Ev için bir Van Gogh eseri talep eden Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, sağda ise müze tarafından kendisine teklif edilen ‘‘AMERICA’’ adlı altın tuvalet. Kaynak: ECONOMIC TIMES.

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan, muzlu eseri üzerinde bir yıldan fazla bir süre emek harcadığını ve başlangıçta reçineden imal etmeyi düşündüğü eserinde gerçek bir muz kullanmaya sonradan karar verdiğini ifade etmiştir.

Galeri sahibi Emmanuel Perrotin ise muz meyvesinin şeklinin ve yapıştırıcı bandın açısının çok önemli olduğunu dile getirmiştir. Duvara yapıştırıcı bantla tutturulan ilk iki muz 120.000 dolara satılınca sergilendiği müze yetkilileri yapıştırdıkları muzun fiyatını 150.000 dolara çıkarmıştır. David Datuna tarafından afiyetle mideye indirilen üçüncü muzdur.

Performans sanatçısı Datuna ise açıklamasında; ‘‘Hungry Artist – Aç Sanatçı’’ adını verdiği performans sanatını, gerçek fiyatı 20 cent olan birinci ve ikinci muzun 120.000 dolara alıcı bulduğunu ve üçüncüsü için de 150.000 dolar fiyat belirlendiğini görünce gerçekleştirmeye karar verdiğini açıklamıştır.

 Solda altın tuvalet üzerinde görülen bebek balon Donald Trump,  ağda ise Yemen’de kıtlık kurbanı bir çocuk.

Bugüne kadar 67 ülkeyi gezdiğini ve açlıktan ölen insanlar gördüğünü ifade eden Datuna, duvara yapıştırılan üç adet muza bu kadar para ödenmesinin aptalca olduğunu ve sanatçının ‘‘COMEDY – KOMEDİ’’ adlı çalışmasındaki komedi seviyesini bir seviye yükseltmek maksadıyla; ‘‘AÇ SANATÇI’’ adını verdiği performansını gerçekleştirdiğini dile getirmiştir. Bir muzla ne yapabileceğini kendisine sorduğunu ve yaptığının bir komedi olabilmesi için onu yemeye karar verdiğini sözlerine eklemiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  FBI - Karanlık Web Çocuk Pornosu Soruşturması Norveç’e Uzandı
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Çin 2020 Yılına Kadar ABD Ekonomisini Geride Bırakacak

Çin 2020 Yılına Kadar ABD Ekonomisini Geride Bırakacak   Yazar:...

TESUD KAMUOYU DUYURUSU

TESUD KAMUOYU DUYURUSU              ...

AKP, ABD, Cemaat Koalisyonunda Türkiye’de Neler Oldu?

AKP, ABD, Cemaat Koalisyonunda Türkiye'de Neler Oldu? Bu kitapta, Osman...

Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE, Sun Savunma.Net, 6...

Trump İran ile Savaşmaya Kararlı mı?

Trump İran ile Savaşmaya Kararlı mı?   Geçmişte Türkiye’yi ekonomik...

Kapat