18° Parçalı bulutlu

ABD’den Şiddetli Kınama

GÜNCEL POLİTİKA - 20 Mayıs 2021 21:50 A A

Kudüs Nöbeti mi?

ABD’den Şiddetli Kınama

 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yahudi karşıtı yorumlarının şiddetle kınandığı ifade edilmiştir.

 

Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 20 Mayıs 2021

 

TBMM Ortak Kınama

Türkiye Büyük Millet meclisinde grubu bulunan partiler tarafından İsrail’e karşı bir ortak kınama metni imzalanmıştır. Kardeş Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesinin savunulmasına en kuvvetli şekilde devam edileceği vurgulanan bildiride; ‘‘İsrail’in, yasadışı yerleşimciler lehine Kudüs’ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki Filistinlilerin nesillerdir yaşadıkları evlerine el koyularak, zorla tahliye edilmelerine yönelik operasyonlarının hukuk dışı ve gayri insani olduğunun bir kere daha altını çiziyoruz. Birleşmiş Milletler’in (BM) uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku çerçevesinde yıkım ve tahliyelerin durdurulması; mukaddes mekânların statükosunun korunması için İsrail’e yönelik çağrısına tam destek verdiğimizi ve bu çağrının arkasında bütün BM üyesi ülkelerin kararlılıkla durması gerektiğini belirtiyoruz’’ ifadelerine yer verilmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında ABD ve İsrail hakkında sert açıklamalarda bulunmuştur. Erdoğan açıklamasında; ‘‘Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın, şimdi de ciddi manada orantısız bir saldırı ile Gazze’ye saldıran ve yüzbinlerce insanın şehadetine vesile olan bu olayda da ne yazık ki siz kanlı ellerinizle bir tarih yazıyorsunuz. Bunu söylemeye bizleri mecbur ettiniz. Çünkü biz bu konularda çok daha fazla duramayız, durmayacağız. Ve bugün de tekrar hatırlatıyorum, 84 milyon hep birlikte Kudüs nöbetimizi devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Osmanlı’nın yıkılışı ile barış ve huzur iklimini kaybeden pek çok coğrafya gibi Filistin toprakları da zulümle, acıyla, kanla yıkanıyor. Siz de buna destek veriyorsunuz’’ ifadelerini kullanmıştır.

ABD’nin Yanıtı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan ve resmi web sitesinde paylaşılan bir açıklamada; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türk liderlerin Yahudi halkıyla ilgili yaptığı açıklamalar sert bir dille kınanmıştır.

‘‘Birleşik Devletler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Yahudi halkıyla ilgili son zamanlarda yaptığı Yahudi düşmanı yorumlarını şiddetle kınamakta ve bu ifadeleri kınanmaya değer bulmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer Türk liderlerini, şiddeti daha fazla körükleyebilecek kışkırtıcı açıklamalar yapmaktan kaçınmaya çağırıyoruz. Türkiye’yi, çatışmayı sona erdirme çalışmalarında Birleşik Devletler ile birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.

Yahudi karşıtı dilin hiçbir yerde yeri yoktur. Birleşik Devletler, Yahudi karşıtlığının bütün formlarıyla savaşma konusunda son derece kararlıdır. Çoğu kez Yahudi karşıtlığına eşlik eden şiddeti ve onu destekleyen tehlikeli yalanları ciddiye alıyoruz. Yalanlara daima gerçekler ile karşı koymalı ve nefret suçlarına adaletle yanıt vermeliyiz.’’

 

Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 21:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: