Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

ABD’den HAMAS Eleştirisi

ABD’den HAMAS Eleştirisi

 

VOA News, 26 Ağustos 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Ağustos 2020

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 01 Şubat 2020 tarihinde İstanbul’da düzenlenen toplantı öncesinde HAMAS hareketi lideri İsmail Haniyeh ile tokalaşırken. Kaynak: VOA News

 

Trump yönetimi yaptığı açıklamada; Türkiye’nin Birleşik Devletler tarafından terör örgütü olarak nitelendirilen iki Hamas liderini geçtiğimiz günlerde kabul etmesine şiddetle karşı çıktıklarını dile getirmiştir.

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından Salı günü yapılan resmi açıklamada; ‘‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu terörist örgüte devam eden desteği, Türkiye’yi uluslararası toplumdan tecrit etmekten başka hiçbir şeye yaramamakta, Filistin halkının çıkarlarını zedelemekte ve Gazze’den başlatılan terörist saldırıları önlemek için sürdürülen küresel gayretlere zarar vermektedir’’ ifadelerine yer verilmiştir.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada; İstanbul’a gelen Hamas liderlerinden bir tanesinin hakkındaki birçok terörist saldırı, uçak ve adam kaçırma olaylarına katıldığı yönündeki iddialara dikkat çekilmiştir.

Açıklamada ayrıca Türk hükümetinin Hamas ile en üst seviyedeki ilişkileri sürdürmesinden duydukları artan endişelere de yer verilmiştir.

Kaynak: Palestine Post 24

 

Türk tarafı ise Birleşik Devletlerin eleştirilerini külliyn reddetmektedir. Konuyla ilgili olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama aşağıdadır:

“Gazze’de demokratik seçimlerle iktidara gelen ve bölgenin önemli bir realitesini teşkil eden Hamas’ın meşru temsilcisinin terörist olarak nitelendirilmesi bölgede barış ve istikrarın tesisine yönelik çabalara katkı sağlamayacaktır.

Kaldı ki, kendi terör örgütleri listesinde yer alan PKK’ya açık destek veren, FETÖ elebaşına evsahipliği yapan bir ülkenin üçüncü ülkelere bu konuda söz söylemeye hiçbir hakkı bulunmamaktadır.

ABD Yönetimi Filistinliler arası iç uzlaşı çabalarının da bir tarafı olan Hamas’ı terör örgütü ilan etmiş, ardından Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Vaşington’daki Ofisini kapatmıştır. Böylelikle tüm Filistin Yönetimi ve halkıyla irtibatını keserek, bölgemizin gerçeklerinden kendini ne kadar soyutlamış olduğunu da ispatlamıştır.

Bu vesileyle ABD Yönetimi’ni, bölgedeki güç ve nüfuzunu münhasıran İsrail’in çıkarlarına hizmet etmek amacıyla kullanmak yerine, dengeli politikalar izleyerek İsrail-Filistin ihtilafına uluslararası hukuk, adalet ve hakkaniyet temelinde samimi çözüm arayışında bulunmaya davet ediyoruz.”

Birleşik Devletler Şubat ayından beri Türkiye’nin ikinci kez Hamas liderlerine ev sahipliği yaptığını ifade etmektedir. Hamas, Gazze’de Filistin yönetimindedir ve İsrail ile üç kez savaşmıştır. Filistinli militanlar ara sıra Gazze’den İsrail topraklarına, İsrail’in çok sert tepki göstermesine neden olan roket atışları yapmaktadırlar.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.voanews.com/usa/us-criticizes-turkey-hosting-hamas-leaders?utm_source=iterable&utm_medium=email&utm_campaign=1471927_

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  İran Petrol Yaptırımları Türk Lirası İçin Felaket Anlamına Gelebilir
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Yürekleri Parçalayan Son Mektup

Anne ben ölüyorum… Yürekleri Parçalayan Son Mektup   Yazar: Yaron...

Miss Nord-Pas-de-Calais Maëva Coucke, Fransa 2018 Güzeli Seçildi

Miss Nord-Pas-de-Calais Maëva Coucke, Fransa 2018 Güzeli Seçildi Sun Savunma...

Havacılıkta Gerçek Zamanlı Meteoroloji Bilgisi Sağlama Teknolojisi Gelişiyor

Havacılıkta Gerçek Zamanlı Meteoroloji Bilgisi Sağlama Teknolojisi Gelişiyor   Yazar:...

Gülşehir

  GÜLŞEHİR KENDİ KÜÇÜK IŞIĞI BÜYÜK  Yazı ve Fotoğraf: Olay...

ÖSO’dan kim niçin rahatsız?

ÖSO’dan kim niçin rahatsız? Yazar: Osman Başıbüyük, Sun Savunma Net,...

Kapat