Açık

ABD – Yunanistan Savunma İşbirliği Anlaşması Ortak Bildirisi

HAVACILIK - 15 Ekim 2021 12:26 A A

Savunma & Güvenlik

 

ABD – Yunanistan Savunma İşbirliği Anlaşması Ortak Bildirisi

 

ABD ve Yunanistan, bölgede barış ve refahı güçlendirmek için birlikte çalışmanın artan önemini vurgulamış, iki hükümet, Doğu Akdeniz, Batı balkanlar, Avrupa, transatlantik kurumlar ve göç konularında görüş alışverişinde bulunmuştur.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net 15 Ekim 2021

 

Solda; parasını ödediği halde Rus yapımı S-400 hava savunma füzeleri tedarik etmesi nedeniyle CAATSA yaptırımlarıyla Türkiye’nin çıkarıldığı F-35 savaş uçağı, sağda ise denizaltı avında kullanılmak üzere tasarlanan MH-60R modeli Sikorsky helikopteri görülmektedir.

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Yunanistan, her iki ulusun güvenliğine büyük katkı sağlayan ve uzun vadeli, derinleşen ve genişleyen stratejik savunma ortaklığımız ve işbirliğimiz ile bölgenin istikrarına katkı sağlamada Yunanistan’ın stratejik önemini yansıtan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nda (MDCA-Mutual Defense Cooperation Agreement) yapılan son güncellemeleri memnuniyetle karşılamaktadır.

Her iki taraf da kendi ülkelerinin güvenliğini, egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü ortak bir şekilde korumak için kesin kararlılıklarını yinelemiştir. Her iki ülke de bölgesel güvenlik meselelerini ele alma yeteneklerini geliştiren, Yunanistan’ın her yerinde yapılan ikili tatbikatlar ve eğitim faaliyetlerinin süregelen önemini vurgulamıştır.

Her iki ülke de Batı Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Doğu Akdeniz bölgelerindeki güvenlik konularında aralarındaki işbirliğini geliştirmeye ilgi duyduklarını ifade etmiş ve bu bağlamda ABD, Yunanistan’ın daha geniş bir çerçevede istikrar ve işbirliğine katkısının önemini beyan etmiştir.

 

Modernize edilmesi planlanan Yunanistan silahlı kuvvetlerine ait silah sistemleri, soldan sağa; F-16 savaş uçağı, S70-B Sikorsky helikopteri ve denizaltılara karşı kullanılan dört motorlu, turboprop, uzun menzilli P3-B modeli uçak.

 

İki hükümet, güçlü ve yetenekli silahlı kuvvetleri sürdürme ve modernlik ve karşılıklı çalışabilirliklerini geliştirmede birbirlerine yardım konusunda ortak arzusunu ifade etmiştir. Amerika Birleşik devletleri, F-16, S-70B ve P-3B iyileştirme ve Yunanistan’ın MH-60R denizaltı savar helikopter tedarik programlarının önemini vurgulamıştır. ABD, Yunanistan’ın F-35 savaş uçağı programına katılmaya yönelik beyanını memnuniyetle karşılamaktadır.

Önceki Makale  Okinawa kazası sonrasında ABD MV-22 Osprey uçuşlarını kesti

Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan’ın 2014 Galler Zirvesi’nde GSYİH’nın en az %2’sini savunmaya ve savunma bütçesinin de %20’sini ana sistemlerin modernizasyonuna harcama yönünde verdiği taahhüdü aşmaya devam etmesini takdir etmektedir. ABD ayrıca Yunanistan’a NATO’nun Afganistan’daki 20 yıllık misyonuna yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etmektedir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
HAVACILIK - 12:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: