savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,2874
EURO
18,2293
ALTIN
973,17
BIST
3.365,13
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Cumartesi Açık
34°C
Pazar Az Bulutlu
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
22°C

ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma Mükâlemesi

ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma Mükâlemesi

ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma Mükâlemesi[i]

Stratejik – sözde stratejik – ortağımızın Rusya’daki en büyük stratejik rakiplerimizden biriyle aynı çizgide olması fikri kabul edilemez. Mevcut yaptırımların yarattığı etkileri görmemiz ve sonrasında yapılması gereken daha fazla yaptırımlar konusunda karar vermemiz gerektiğini düşünüyorum. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Eylül 2022

Aşağıdaki ortak açıklama; Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin Üçüncü ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma Mükâlemesi’nin ardından yapılmıştır.

Birleşik Devletler ve Türkiye hükümetleri, 15 Eylül 2022 günü, Washington’da ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma Mükâlemesinin üçüncüsünü gerçekleştirmiştir. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal toplantıya başkanlık etmişlerdir. ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland da toplantıya katılmıştır.

İki bakan yardımcısı, ABD-Türkiye Stratejik Mekanizması çerçevesindeki sarsılmaz ortaklıkları ve geçmişte yapılan görüşmeleri esas alarak, ortaklar ve NATO Müttefikleri olarak iki ülke arasındaki güçlü işbirliğini yeniden teyit etmiş ve stratejik, küresel ve bölgesel meseleler ve ikili işbirliği alanlarında önemli görüşmelerde bulunmuştur.

İki bakan yardımcısı, ABD ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin temelini oluşturan kapsamlı güvenlik, ekonomik, kültürel ve halklar arasındaki ilişkileri gözden geçirmiştir. Her iki taraf da barış ve istikrara katkı sağlama ve ebedi ABD-Türkiye savunma ortaklığını daha da derinleştirme ve güçlendirme konusundaki taahhütlerini yinelemiştir. İkili, ticari ilişkilerde yaşanan son büyümeyi memnuniyetle karşıladıklarını ve mümkün olan her alanda ekonomik işbirliğini ilerletme konusundaki karşılıklı kararlılıklarını yeniden teyit etmişlerdir. Taraflar ayrıca, ABD ve Türkiye’nin küresel halk sağlığının yanı sıra gıda ve enerji güvenliğini desteklemek maksadıyla birlikte hareket ettiklerinin de altını çizmiştir. Heyetler bunun yanı sıra enerji arzı, erişimi, verimliliği ve bağımsızlığına katkı sağlamak için birlikte hareket edeceklerini de teyit etmiştir.

Rusya Federasyonu’ndan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri test maksadıyla Türk Hava Kuvvetleri’ne ait Mürtet üssünde 25 Kasım 2020 tarihinde aktif hale getirilmiştir. Fotoğraf: Getty Images

İki taraf bölgedeki siyasi gelişmeleri değerlendirmiş ve Transatlantik[ii] ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemi konusunda görüş alışverişinde bulunmuştur. Terörizmin bütün formları ve tezahürleriyle mücadele ihtiyacının altını çizmişlerdir. Heyetler, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteklerini yinelemiş ve NATO koordinasyonunu daha da ilerletmenin yolları hakkında görüş alışverişinde bulunmuştur. ABD, Türkiye’nin Ukrayna tarım ürünlerinin Karadeniz’den güvenli geçişi için İstanbul Karadeniz tahıl anlaşmasına aracılık etme çabalarından duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir. İki heyet, Orta Doğu ve Afrika dâhil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde olası işbirliği yollarını değerlendirmiş ve Güney Kafkasya’da barışa katkı sağlamanın önemini vurgulamıştır.

YPG unsurlarına verilen ABD silahları

Her iki taraf da bu ve diğer meselelerde sürmekte olan sağlam, samimi görüş alışverişlerinden duydukları memnuniyeti ifade etmiş ve gelecekte üst düzey ziyaretlerin devam etmesi konusunda anlaşmıştır.

Birleşik Devletler ve Türkiye, Mükâleme’nin bir sonraki turunda kaydedilen gelişmeleri gözden geçirmeyi ve yeni işbirliği alanlarını keşfetmeyi dört gözle beklemektedir.

[i] Konuşma, müzakere, karşılıklı konuşma, anlaşma, söyleşme. Mükâleme kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. Dilimizde yer alan Mükâleme kelimesi, gerek günlük hayatta, gerekse sosyal medyada kullanılan sözcüklerden birisi olarak öne çıkmaktadır. TDK’ya göre çeşitli anlamları olan Mükâleme kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılabilir. Kaynak: HABERİ BURADA

[ii] İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kurulan yeni uluslararası düzen siyasal, ekonomik ve kültürel olarak iki kutuplu bir sistem çerçevesinde inşa edilmişti. Bu çerçevede Doğu Bloku, SSCB tarafından kontrol edilen sosyalist rejimlerin, Batı Bloku ise ABD’nin liderliğinde bir araya gelen demokratik ve kapitalist devletlerin oluşturduğu ittifak sistemleri olarak ortaya çıktılar. Bundan sonra ABD ile Avrupa devletleri arasında gelişen ilişkiler literatürde genel bir ifadeyle “transatlantik (Atlantik Ötesi) ilişkiler” olarak tanımlanmaktadır. ABD’nin geleneksel izolasyonist politikasına dayanan Monroe Doktrini’ni terk ederek, Birinci Dünya Savaşı’na katılması transatlantik birlikteliğin ilk siyasi örneği olmuştu. Keza, iki savaş arası dönemde yeniden kendi içine odaklanan ABD, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tekrar Avrupa’ya yakınlaşacak (Fulbrook 2001; Lundestad 2003) ve ABD ile özellikle Batı Avrupa ülkeleri siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda büyük ölçüde entegre bir transatlantik blok oluşturacaktır. Referans: Canan Sokullu, Ebru, “Transatlantik İlişkiler”, Güvenlik Yazıları Serisi, No.11, Ekim 2019. https://trguvenlikportali.com/wp-content/uploads/2019/10/TransatlantikIliskiler_EbruCananSokullu_v.1.pdf, DOI: 10.13140/RG.2.2.24479.10405

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.