Açık

ABD-Taliban İlişkilerinin Geleceği

GÜNCEL POLİTİKA - 31 Ağustos 2021 10:14 A A

ABD-Taliban İlişkilerinin Geleceği

 

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Blinken, Taliban’ın uygun hareket etmesi durumunda terör örgütüyle işbirliğinin olası olduğunu açıklamıştır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31 Ağustos 2021

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’dan kaçarken geride bıraktığı silah ve donanımı kullanan askeri elbiseler içindeki terör örgütü Taliban üyeleri 31 Ağustos 2021 günü Kabil Havaalanına girerken görülmektedir. Fotoğraf: LOS ANGELES TIMES – Marcus Yam

 

Jacqueline Feldscher tarafından kaleme alınan ve 30 Ağustos 2021 tarihinde Defense One haber sitesinde paylaşılan ‘‘ABD-Taliban İlişkilerinin Geleceği’’ başlıklı yazıda, ABD’nin en üst düzey diplomatı Blinken’in, Taliban terör örgütünün uygun hareket etmesi durumunda, Amerika’nın hayati ulusal çıkarları alanındaki önceliklerinde işbirliği yapılabileceği yönündeki açıklamalarına yer verilmiştir.

ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmeyi tamamlamasının ardından yaptığı açıklamada Antony Blinken; Amerikalı rehinelerin serbest bırakılması, bölgenin daha istikrarlı hale getirilmesi ve Kabil havaalanında Amerikan askerlerini öldüren İslami Devlet terör örgütünün Horasan kolu olan ISIS-K terör örgütüne karşı operasyonlar gibi karşılıklı çıkarların olduğu alanlarda işbirliği yapılabileceğini dile getirmiştir.

ISIS-K, İslami Devlet terör örgütünün Horasan koludur. İslami Devlet terör örgütünün Irak ve Suriye’de gücünün zirvesine ulaştığı 2015 yılında kurulmuştur. Afganistan’ın en zalim ve aşırılık yanlısı cihatçı grubudur. Adamlarını Afganlı ve Pakistanlıların yanı sıra Taliban terör örgütünden ayrılanların arasından seçmektedir.

İslami Devlet terör örgütünün ele geçirmeyi hedeflediği alanlar. Kaynak: Mirror

 

Ancak Blinken bu ortaklık ve işbirliğinin yürürlüğe girmesi için; Afganistan’ı özellikle kadınlar ve kızların büyük acılar çektiği 1990’lı yıllardaki gibi zalimce yönetmeyeceğine yönelik verdiği sözlere bağlı kalması gerektiğinin de altını çizmiştir.

Blinken, Amerika’nın çıkarlarını korumaya yardımcı olacak ve son 20 yılın kazanımlarını koruyacak şekilde çalışılabilmesi durumunda bunu yapacaklarını, ancak attıkları bütün adımlarda Taliban liderliğindeki yönetimin söylediklerinden ziyade verdiği sözleri yerine getirip getirmediğine bakacaklarının altını çizmiştir.

Önceki Makale  Trump’ın Facebook Yasağı ve Alınası Dersler

Blinken açıklamasında; işbirliği ve ortaklığı geliştirmek için Taliban’ın insanların ülkeyi özgürce terk etmesine izin verip vermediğine, temel insan haklarına saygı gösterip göstermediğine, kapsayıcı bir hükümet kurup kurmadığına ve ülkenin teröristler için güvenli bir sığınak haline gelip gelmediğine bakacaklarını dile getirmiş ve Taliban’ın 20 yıllık işgal süresince ABD için çalışanlara saldırmaması gerektiğinin de altını çizmiştir.

Birleşik Devletler bugüne kadar Afganistan’dan aralarında 6,000 Amerikalının da olduğu 120,000’den fazla insanı tahliye etmiştir. ABD’li yetkililere göre ülkede hâlâ 100-200 arası Amerikan vatandaşı bulunmaktadır ve bütün ABD askerleri ülkeyi terk ettiğinden, bunların güvenli bir şekilde Afganistan dışına çıkarılması Taliban’a bağlıdır.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Afganistan’dan ayrılmak isteyen Amerikalılar, yabancı ülke vatandaşları ve Afganlılara yardım etmeyi sürdüreceklerini ve bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını da ifade etmiştir.

Adamlarının her açıdan çok iyi olduğunu ve 36 NATO ordusunu dize getirdiklerini iddia eden Taliban karşı istihbarat şefi Maulawi Saifullah Mohammed, şimdi sırada ISIS-K terör örgütü olduğunu ifade etmektedir. Fotoğraf: Anthony Loyd/TIMES

 

Capitol Hill çevrelerinde bazıları ise yönetime; Amerikalıların yanı sıra ABD ordusuna hizmet eden Afganlıların da bir an önce ülke dışına çıkarılması için harekete geçme çağrısında bulunmakta ve Biden yönetimini kayıplardan sorumlu tutmaktadır. Amerikan vatandaşlarının mahsur ve Taliban’ın insafına kaldığının altını çizen bazı senatörler ise yaşananların büyük bir utanç olduğunu ifade etmektedir.

Biden yönetimi, Kabil’deki büyükelçiliğin kapatılmasının ardından ülkedeki bütün faaliyetlerin Katar’ın Doha kentinden koordine edileceğini, konuyla ilgili çok yakında Kongre’ye bilgi verileceğini ve Taliban’a direkt olarak para yardımında bulunulmayacağını vurgulamıştır.

 

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 10:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: