savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,2807
EURO
18,2434
ALTIN
976,12
BIST
3.361,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Cumartesi Açık
33°C
Pazar Az Bulutlu
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
22°C

ABD, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Girişlerini Onayladı

ABD, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Girişlerini Onayladı

ABD, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Girişlerini Onayladı

Bundan sonraki şey onların kucağındadır. Şu anda İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmuş değildir. Bunun bir defa bu şekilde bilinmesi lazım. Ama bu işten cehli olanlar zannediyorlar ki bu iki ülke artık NATO üyesi oldu. Hayır, böyle bir şey yok. Onun için telaşa da gerek yok. Recep Tayyip Erdoğan

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 12 Ağustos 2022

Birleşik Devletler Başkanı Joe Biden Salı günü Finlandiya ve İsveç’in NATO ittifakına katılmalarını onaylayan belgeyi imzalamıştır. İki  ülkenin, Rusya’nın Ukrayna işgaline tepki olarak askeri ittifaka katılımı 1990’lı yıllardan bugüne kadar görülen en önemli genişlemedir.

Joe Biden, iki ülkenin ittifaka katılmasını memnuniyetle karşıladığını ifade ederek onay belgesini imzalamıştır. Başkan Biden tarafından atılan imza ABD cephesinde iki ülkenin NATO ittifakına katılması için son adımdır.

Başkan Joe Biden, yaptığı açıklamada; iki ülkenin NATO ittifakına katılmasının sadece Avrupa ve Birleşik Devletler için değil, bütün dünya için daha fazla güvenlik ve istikrar anlamına geldiğini söylemiştir.

ABD Senatosu, geçtiğimiz hafta yapılan oylamada, ezici bir çoğunlukla (95-1) İsveç ve Finlandiya’nın NATO ittifakına katılmalarını onaylamıştır. Bu sonuç, keskin bir bölünmenin olduğu Senato’da nadir görülen bir dayanışmadır. Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi senatörler; modern ordularının NATO ile uzun zamandır birlikte çalıştığı önemli müttefikler olarak nitelendirdikleri iki kuzey ülkesinin ittifaka katılmaları yönünde oy kullanmıştır.

Senato’daki oylama sonucu, ‘‘Önce Amerika’’ yaklaşımıyla hareket eden ve NATO müttefiklerini üzerlerine düşen savunma harcamalarını yapmamakla eleştiren eski başkan Donald Trump dönemindeki söylemden keskin bir dönüş anlamına gelmektedir.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna işgaline bir tepki olarak NATO üyeliğine başvurmuştur. Moskova bugüne kadar defalarca iki ülkenin ittifaka katılmamaları yönünde uyarılarda bulunmuştur.

Başkan Biden, iki ülkenin ittifaka katılmasıyla Putin’in kesinlikle istemediği bir şeyin gerçekleştiğini söylemiştir. NATO üyesi 30 ülke geçtiğimiz ay İsveç ve Finlandiya’nın nükleer silahlara sahip ittifaka üyelik protokolünü imzalamıştır, ancak kararın bütün üye ülkeler tarafından onaylanması gerekmektedir.

İki ülkenin ittifaka üyeliği ve ünlü Madde-5 koruma şemsiyesi altına alınması, NATO üyesi 30 ülkenin parlamentoları tarafından onaylanmak zorundadır. Onay sürecinin yaklaşık bir yıl süreceği beklenmektedir. Bugüne kadar Kanada, Almanya ve İtalya parlamentoları onay sürecini tamamlamıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesinin ardından yaptığı basın toplantısında, İsveç ve Finlandiya’nın mutabakat muhtırasında verdiği sözleri tutmaması halinde, bu iki ülkenin NATO üyeliklerini TBMM’de onaylamayabileceği uyarısını yapmış ve verilen taahhütlerin hassasiyetle izleneceğini ifade etmiştir.

Türkiye Ne yapacak?

MİLLETLERARASI ANDLAŞMALARIN ONAYLANMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ, SAYI-9

Türk kanunlarına değişiklik getiren hükümler içeren her türlü milletlerarası antlaşmanın onaylanması veya bunlara katılma, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylamanın veya katılmanın uygun bulunmasına ilişkin bir kanun çıkarılmasına bağlıdır.

Milletlerarası antlaşmaların onaylanmasına veya bunlara katılmaya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları ile onaylanmanın veya katılmanın Türkiye Büyük Millet Meclisince uygun bulunması zorunlu olan antlaşmaların Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmesi kapsamındaki hazırlık çalışmaları Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülür.

Yetki belgesi, onaylama belgesi, onaylama belgesinin alınıp verilmesi veya sadece verilmesi tutanağı ve değişik şekillerdeki antlaşmaların metinleri gibi milletlerarası hukukun veya tatbikatın gerektirdiği her türlü belgelerin asıl veya örneklerini hazırlamak, Türkiye Cumhuriyeti adına yapılan antlaşmaları milletlerarası kurullarda tescil ettirmek ve Türkiye Cumhuriyeti adına yapılmış veya yapılacak antlaşmaların resmi sicilini tutmak, Dışişleri Bakanlığının görevidir.

Onaylanmanın veya katılmanın Türkiye Büyük Millet Meclisince uygun bulunması zorunlu olan antlaşmalar, Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilir.

NATO ile ilgili antlaşmaların yapılmasında Cumhurbaşkanının yetkisi MADDE 7- (1) 18/2/1952 tarihli ve 5886 sayılı Kanunla onaylanmış olan Kuzey Atlantik Antlaşmasının gereği olarak bu Antlaşmaya taraf olan devletlerle ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ile yapılan ikili veya çok taraflı antlaşmalardan Türk kanunlarına değişiklik getirmeyenler, Cumhurbaşkanınca doğrudan onaylanır.

Türkiye-İsveç-Finlandiya Üçlü Mutabakat Metni – KAPI GİBİ BELGE

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine koyduğu çekinceyi kaldırmış ve NATO Genel sekreteri Stoltenberg gözetiminde üç ülke aşağıdaki mutabakat metnini imzalamıştır.

 1. Bugün Türkiye, Finlandiya ve İsveç, NATO Genel Sekreteri gözetiminde aşağıdakiler üzerinde anlaşmıştır.
 2. NATO, ortak değerlerin yanı sıra toplu savunma ve güvenliğin bölünmezliği ilkelerine dayanan bir ittifaktır. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, Washington Antlaşması’nda yer alan ilke ve değerlere bağlılıklarını beyan ederler.
 3. İttifak’ın kilit unsurlarından bir tanesi, Müttefiklerin ulusal güvenliklerinin yanı sıra uluslararası barış ve güvenliğe doğrudan bir tehdit oluşturan terörizmin bütün biçim ve tezahürlerine karşı mücadelede sarsılmaz dayanışma ve işbirliğidir.
 4. NATO Müttefikliğine aday olarak Finlandiya ve İsveç, ulusal güvenliğine yönelik tehditlere karşı Türkiye’ye tam destek verirler. Bu bağlamda Finlandiya ve İsveç YPG/PYD ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaktır. Türkiye de ulusal güvenliklerine yönelik tehditlere karşı Finlandiya ve İsveç’e tam destek vermektedir. Finlandiya ve İsveç, terörizmin bütün formları ve tezahürlerini en güçlü şekilde reddeder ve kınar. Finlandiya ve İsveç, Türkiye’ye yönelik saldırılar düzenleyen bütün terör örgütlerini açık bir şekilde kınar ve Türkiye ile kurbanların aileleriyle en derin dayanışmalarını ifade ederler.

 1. Finlandiya ve İsveç, PKK’nın yasaklı bir terör örgütü olduğunu teyit ederler. Finlandiya ve İsveç, PKK ve diğer bütün terör örgütlerinin ve uzantılarının faaliyetlerini ve ayrıca bu terör örgütleriyle bağlantılı ve iltisaklı grup ve şebekelerdeki şahısların faaliyetlerini engellemeyi taahhüt eder. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, bu terör gruplarının faaliyetlerini önlemek için işbirliğini artırma konusunda anlaşmıştır. Finlandiya ve İsveç bu terör örgütlerinin hedeflerini reddeder.
 2. Buna ilave olarak, Finlandiya, Ceza Kanununda, yeni eylemlerin cezalandırılabilir terör suçları olarak kabul edildiği muhtelif son değişikliklere atıfta bulunmaktadır. 01 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren son değişiklikler, terör örgütü faaliyetlerine katılma kapsamını genişletmiştir. Aynı zamanda, terör suçlarıyla ilgili olarak alenen tahrik ayrı bir suç sayılmıştır. İsveç, yeni ve daha sert Terör Suçları Yasası’nın 01 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini ve hükümetin terörle mücadele yasasını daha da sertleştirmeye hazırlandığını teyit eder.
 3. Türkiye, Finlandiya ve İsveç aralarında bundan sonra hiçbir ulusal silah ambargosu olmadığını teyit ederler. İsveç, NATO Müttefikleriyle ilgili olarak silah ihracatı için ulusal düzenleyici mevzuatını tadil etmektedir. Gelecekte, Finlandiya ve İsveç’ten yapılacak savunma ihracatı, İttifak dayanışmasıyla uyumlu ve Washington Anlaşması Madde-3’ün lafzı ve ruhuna uygun olarak yürütülecektir.
 4. Bugün, Türkiye, Finlandiya ve İsveç aşağıdaki somut adımları atacaklarını teyit ederler:
 • Terörle mücadele, organize suç ve kararlaştırılan diğer ortak sorunlarla ilgili işbirliğini geliştirmek maksadıyla kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatları da dâhil olmak üzere hükümetin bütün düzeylerinde ortak, yapılandırılmış bir diyalog ve işbirliği mekanizması tesis edeceklerdir.
 • Finlandiya ve İsveç, terörizmle mücadeleyi ilgili NATO dokümanları ve politikalarının hükümlerine uygun olarak kararlılıkla ve azimle yürütecek ve bu maksatla iç mevzuatını daha da sertleştirmek için gerekli bütün adımları atacaklardır.

 • Finlandiya ve İsveç, terör zanlılarının Türkiye’nin devam eden sınır dışı veya iade taleplerini, Türkiye tarafından sağlanan bilgi, kanıt ve istihbaratı dikkate alarak süratle ve eksiksiz bir şekilde ele alacak ve Türkiye ile iade ve işbirliğini kolaylaştırmak maksadıyla gerekli ikili yasal düzenlemeleri Suçluların İadesine İlişkin Avrupa Konvansiyonu’na uygun olarak oluşturacaktır.
 • Finlandiya ve İsveç, PKK’nın ve diğer bütün terör örgütlerinin ve bunların uzantılarının yanı sıra 5’inci paragrafta özetlendiği şekilde bağlı kuruluşları veya iltisaklı grup veya şebekelerin her türlü finansman ve istihdam faaliyetlerini soruşturacak ve yasaklayacaktır.
 • Türkiye, Finlandiya ve İsveç dezenformasyonla mücadele etmeyi ve iç hukuklarının Türkiye’ye karşı şiddeti teşvik eden faaliyetler de dâhil olmak üzere terör örgütlerinin yararına veya gelişmesine olacak şekilde suiistimal edilmesini önlemeyi taahhüt edeceklerdir.
 • Finlandiya ve İsveç, silah ihracatı için kendi ulusal düzenleyici mevzuatlarını, Müttefiklere yeni taahhütler vermesini mümkün kılacak ve NATO üyesi olarak statülerini yansıtacak şekilde olmasını sağlayacaklardır.
 • Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin Askeri Hareket Kabiliyeti alanındaki PESCO Projesi’ne katılımı da dâhil olmak üzere, Avrupa Birliği’nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikasının mevcut ve gelecekteki olası girişimlerine Türkiye’nin ve diğer AB üyesi olmayan Müttefiklerin mümkün olabilecek en geniş katılımını desteklemeyi taahhüt edecektir.

 

Hamdolsun bugüne kadar hiçbir şehidimizin kanını yerde koymadık, koymayacağız. Ama mesele artık kanı yerde koyma-koymama boyutunu aşmıştır. Türkiye’ye ve Türk Milletine yönelik her saldırıya, her ihanet girişimine öyle bir cevap vereceğiz ki, bir daha kimse, değil teşebbüs etmek, böyle bir niyeti aklından dahi geçiremeyecektir, bunu bilin. Bu ülkenin askerini, polisini, korucusunu, kaymakamını, muhtarını, belediye başkanını, herhangi bir memurunu, herhangi bir vatandaşını öldüren terör örgütüne de, onlara yardım ve yataklık eden, siyasi destek veren herkese de dünyayı dar etmezsek, yazıklar olsun bize. Recep Tayyip Erdoğan

 1. Bu adımların uygulanması için Türkiye, Finlandiya ve İsveç, Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları ile İstihbarat ve Güvenlik Kurumlarından uzmanların katılımıyla bir Daimi Ortak Mekanizma tesis edeceklerdir. Daimi Ortak Mekanizma diğer ülkelerin katılımına açık olacaktır.
 2. Türkiye, NATO’nun Açık Kapı politikasına uzun süredir devam eden desteğini teyit eder ve Madrid Zirvesi’nde, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmak üzere davet edilmelerini desteklemeyi kabul eder.

Küçük Ortak Ne Diyor?

NATO bugüne kadar tam sekiz genişleme evresinden geçmiş, en son 2017’de Karadağ, 2020’de de Kuzey Makedonya Atlantik Paktı’nın içine girmiştir. Rusya’nın bilinen en ciddi ve göze çarpan itirazlarından birisi NATO’nun doğuya genişleme stratejisidir. Ukrayna’da savaş sürüyorken Rusya’nın tahrik edilmesi, bölgesel gerilimi daha da sertleştirecek maksatlı ve marazi tertiplerin NATO’yu Rusya sınırlarına tutundurması dünya barışına hizmet eden bir hedef olamayacaktır.

MHP, NATO’nun genişleme ve doğuya açılma stratejisini bugünkü statükoda ve siyasi angajmanlar muhtevasında oldukça mahsurlu değerlendirmektedir.

Finlandiya ile İsveç’in NATO’ya alınması demek Ukrayna savaşının uzaması, hatta coğrafi olarak genişlemesi demektir ve bize göre böylesi bir niyet insanlık suçudur, uluslararası norm ve değer piramidinin yıkımı anlamına gelecektir.

İkinci olarak, hem Finlandiya hem de özellikle İsveç’in Türkiye düşmanlarına nasıl kucak açtığı herkesin bildiği gerçekler arasındadır. PKK’nın, FETÖ’nün, DHKP-C’nin barınağı, ikmal ve ihanet merkezi İsveç’tir. Hiç kimse bize maval okumasın, hikaye anlatmasın. Viking mantığı vandal mantığıdır. Asırlar evvel bize sığınan İsveç Kralı’na müşfik kollarını açan aziz ecdadımıza vefasızlık yapanların, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’i yakanların, bize laf yetiştirmeye ne yüzleri olacak ne de yürekleri yetecektir.”

TBMM Sandalye Sayısı

Halen istifa, ölüm, üyeliğin düşürülmesi gibi nedenlerle 19 sandalyenin boş olduğu 600 sandalyeli TBMM’de; AKP-286, CHP-134, HDP-56, MHP-48, İYİ Parti-37, Türkiye İşçi Partisi-4, Demokrat Parti-2, Memleket Partisi-2, Büyük Birlik Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi,  Demokratik Bölgeler Partisi, Saadet Partisi, Yenilik Partisi ve Zafer Partisi birer sandalyeye sahiptir. Altı sandalye de bağımsız milletvekillerine aittir.

Cumhur İttifakı büyük ve küçük ortak parti liderlerinin açıklamalarına bakılırsa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO ittifakına kabulü için TBMM’de yapılacak oylama oldukça ilginç geçecek gibi görünmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.