savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,3154
EURO
18,1581
ALTIN
1.029,31
BIST
2.514,95
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
27°C
Ankara
27°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
24°C
Pazar Az Bulutlu
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
23°C

ABD Başkanının Konuşması

ABD Başkanının Konuşması

Ukrayna

ABD Başkanının Konuşması

 

Batı ve NATO’nun tepki göstermeyeceğini ve batı dünyasını bölebileceğini düşünen Vladimir Putin’in yanıldığını söyleyen Başkan Biden, çok kapsamlı ve dikkatli bir şekilde hazırlandıklarını ve Putin’e karşı koymak maksadıyla, Avrupa ve Amerika’dan, Asya ve Afrika’ya kadar, özgürlüğü seven diğer uluslardan bir koalisyon oluşturmak için aylarca çaba harcadıklarını belirtmiştir.

Beyaz Ev Basın Odası, United States Capitol, 01 Mart 2022

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 03 Mart 2022

 

ABD Başkanı Joe Biden 01 Mart 2022 günü United States Capitol’de Amerikan halkına seslenmiştir. Başkan Biden’in konuşmasının Ukrayna-Rusya Savaşıyla ilgili bölümünden satır başları aşağıdadır:

Başkan Biden konuşmasına; Demokratlar, Cumhuriyetçiler ve Bağımsızlar olarak, ama en önemlisi Amerikalılar olarak bir arada olduklarını ve sarsılmaz bir kararlılıkla özgürlüğün tiranlığa daima galip geleceğinin altını çizerek başlamıştır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, altı gün önce tehditkâr yöntemleriyle boyun eğdirebileceğini düşünerek özgür dünyanın temellerini sarsmaya çalıştığını, ama çok yanlış bir hesap hatası yaptığını ve asla hayal etmediği bir güç duvarı ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Başkan Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukraynalılarla tanıştığını ve Cumhurbaşkanı Zelensky ile bütün Ukraynalıların korkusuzluğu, cesareti ve kararlılığının dünyaya ilham verdiğinin altını çizmiştir.

Tankların karşısına çıkan Ukrayna halkının tamamının vatanlarını savunan askerlere dönüştüğünün altını çizen Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Zelensky’nin Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada söylediklerine atıfta bulunarak ‘‘IŞIK KARANLIĞA GALİP GELECEK’’  ifadeleriyle ABD’nin Ukrayna halkının yanında olduğunu söylemiştir.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, onu bir kahraman olarak gören Yahudilerin hayranlığını kazanmıştır. Kaynak: Anadolu Agency/Getty Images via JTA

Tarihten; diktatörlerin saldırganlıklarının bedelini ödemediğinde çok daha fazla kargaşaya neden olduğunu öğrendiklerinin altını çizen Başkan Biden, işte bu nedenle İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’da barış ve istikrarı sağlamak maksadıyla NATO İttifakının kurulduğunu, Ukrayna’ya yönelik saldırının önceden tasarlanmış ve sebepsiz olduğunu ve Putin’in sayısız diplomatik çabaları reddettiğini ifade etmiştir.

Batı ve NATO’nun tepki göstermeyeceğini ve batı dünyasını bölebileceğini düşünen Vladimir Putin’in yanıldığını söyleyen Başkan Biden, çok kapsamlı ve dikkatli bir şekilde hazırlandıklarını ve Putin’e karşı koymak maksadıyla Avrupa ve Amerika’dan Asya ve Afrika’ya kadar özgürlüğü seven diğer uluslardan bir koalisyon oluşturmak için aylarca çaba harcadıklarını belirtmiştir.

Rusya’nın yalanlarına gerçekle karşılık verdiklerinin altını çizen Başkan Biden, Avrupalı müttefikleri birleştirmek için saatlerce çaba gösterdiğini, Putin’in planlarını bildiklerini ve onun saldırganlığını nasıl haklı çıkarmaya çalışacağını bütün dünya ile önceden paylaştıklarını ifade etmiştir.

Özgür dünyanın; Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Kanada, Japonya, Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer ülkelerle ve hatta İsviçre gibi ülkeler de dâhil olmak üzere, Avrupa Birliği’nin 27 üyesiyle birlikte harekete geçtiğinin altını çizen Başkan Biden, Rusya’ya acı çektirdiklerini ve Ukrayna halkını desteklediklerini söyleyerek, Putin’in bugüne kadar görülmemiş bir şekilde dünyadan izole edildiğini belirtmiştir.

Müttefik ülkelerle birlikte güçlü ekonomik yaptırımlar uygulandığını, Rusya’nın en büyük bankalarının uluslararası finans sisteminden çıkarıldığını ifade eden Başkan Biden, Rusya merkez bankasının Rus Rublesini savunmasının engellenmesinin, Putin’in 630 milyar dolarlık savaş fonunu değersizleştirdiğini de belirtmiştir.

Rusya’nın ekonomik gücünü ve ordusunu gelecek yıllarda zayıflatacak olan teknolojiye erişimini engellediklerini söyleyen Başkan Biden, şiddet rejiminden milyarlarca dolar kazanan Rus oligarklar ve yozlaşmış liderlere de seslenerek ABD Adalet Bakanlığı’nın işledikleri suçları takip etmek maksadıyla özel bir görev gücü oluşturduğunu ifade etmiştir.

Rus oligarkları ve yozlaşmış liderlerinin yatları, lüks daireleri ve özel jetlerini bulmak ve el koymak için Avrupalı müttefikleriyle birlikte hareket ettiklerini söyleyen Başkan Biden haksız kazançlarına el koyulacağı mesajını vermiştir.

Rusya’yı daha da yalnızlaştırmak ve ekonomisine ilave baskılar uygulamak maksadıyla Amerikan hava sahasını bütün Rus uçuşlarına kapatarak müttefik ülkelerle birlikte hareket ettiklerini söyleyen Başkan Biden Ruble’nin %30 oranında değer kaybettiğini de ifade etmiştir.


Rus borsasının da %40 oranında değer kaybettiğini vurgulayan ve ticaretinin askıya alındığını, Rusya ekonomisinin sarsıldığını ifade eden başkan Biden bütün bunların tek suçlusunun Putin olduğunu sözlerine eklemiştir.

Ukrayna’ya 1 milyar dolardan fazla yardım ettiklerini ve müttefikleriyle birlikte askeri, ekonomik ve insani yardımları sürdüreceklerini ifade eden Başkan Biden, Ukrayna halkına ülkelerini savunmada yardım etmeye ve acılarını paylaşmaya devam edeceklerinin altını çizmiştir.

Başkan Biden konuşmasında Amerikan askerlerinin bugüne kadar Ukrayna’da Rus kuvvetleriyle çatışmaya girmediğini ve bundan sonra da girmeyeceğini, Avrupa’daki Amerikan askerlerinin Putin’in batıya doğru ilerlemesi durumunda NATO müttefiklerini korumak için orada olduklarını ifade etmiştir.

Amerikan kara unsurları, hava filoları ve gemilerinin Polonya, Romanya, Letonya, Litvanya ve Estonya dâhil olmak üzere NATO ülkelerini korumak maksadıyla konuşlandırıldığını ifade eden Başkan Biden, ABD ile müttefiklerinin NATO ülkelerinin her karış toprağını savunmaya kararlı olduğu mesajını vermiştir.

Ukrayna ordusu ve halkının kahramanca karşılık verdiğini söyleyen Başkan Biden, önümüzdeki günler, haftalar ve ayların onlar için çok zor olacağını, ancak savaş alanında bazı kazançlar elde edebilen Putin’in uzun vadede büyük bir bedel ödeyeceğini ifade etmiştir.

Avrupa’da konuşlandırılan Amerikan askerleri. Kaynak: U.S. Army

30 yıldır bağımsız yaşayan gururlu Ukrayna halkının ülkelerini geri götürmeye çalışan hiç kimseye müsamaha göstermeyeceğini defalarca kanıtladığını ifade eden Başkan Biden, Amerikan halkına seslenerek; yabancı bir ülkeyi işgal eden Rus diktatörün bütün dünyaya bazı maliyetleri olacağını ve Rusya ekonomisini hedef alan yaptırımlar ile Amerikan şirketleri ve tüketicilerini korumak için sağlam adımlar attığını dile getirmiştir.

Konuşmasında enerji sorununa da değinen ABD Başkanı Biden, ABD’nin dünyanın dört bir yanındaki rezervlerden 60 milyon varil petrol çıkarmak maksadıyla 30 ülke ile birlikte hareket ettiğini, ABD’nin kendi stratejik rezervlerinden de 30 milyon varil petrolü serbest bırakarak bu çabaya öncülük ettiğini ve gerekirse daha fazlasını yapmaya hazır olduklarını ifade etmiştir.

Bu dönemin tarihi yazıldığında Putin’in Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın Rusya’yı daha zayıflattığı ve dünyanın geri kalanını daha güçlü kıldığının ifade edileceğini söyleyen Başkan Biden, dünyanın dört bir yanındaki insanların neyin tehlikede olduğunu görmelerinin bu kadar korkunç olmaması gerektiğini, ama şimdi herkesin bunu açıkça gördüğünü de sözlerine eklemiştir.

Gelişmeler üzerine ulusların liderleri arasında birlik ve beraberlik ile daha birleşmiş bir Avrupa ve Batı ortaya çıktığını söyleyen Biden, Ukrayna’ya olan desteklerini göstermek maksadıyla, Rusya dâhil dünyanın dört bir yanındaki kentlerde insanların büyük kalabalıklar halinde bir araya geldiklerine de dikkat çekmiştir.

SAVAŞA HAYIR – Rusya’nın Saint Petersburg kentinde bir araya gelen yüzlerce insan savaşa hayır sloganları atmıştır. Birçok Rus vatandaşının Ukraynalılarla yakın bağları bulunmaktadır.

Demokrasi ve otokrasi arasındaki savaşta demokrasilerin yükseldiğini ve dünyanın açık ve net bir şekilde barış ve güvenliğin tarafını seçtiğini söyleyen Başkan Biden, yaşananların gerçek bir sınav olduğunu, zaman alacağını ve Ukrayna halkının demir gibi iradesinden ilham alınmaya devam edilmesi gerektiğini söylemiştir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kyiv kentini tanklarla kuşatabileceğini, ancak Ukrayna halkının kalbi ve ruhunu asla ele geçiremeyeceğini söyleyen Başkan Biden, Ukraynalıların yanında olduklarının altını çizmiş ve konuşmasının Ukrayna ile ilgili bölümünü; Putin’in Ukraynalıların özgürlük aşklarını asla söndüremeyeceği ve özgür dünyanın kararlılığını asla zayıflatamayacağı sözleriyle bitirmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.